Wpływ psa na zdrowie człowieka

Nie od dziś wiadomo, że psy bardzo korzystnie oddziałują na zdrowie fizyczne i psychiczne człowieka. Są dla nas nieocenionymi towarzyszami, niezastąpionymi w wielu dziedzinach naszego życia – pomagają w szukaniu zaginionych, ratowaniu ofiar katastrof, bronią przed złoczyńcami i pilnują naszego dobytku, są przewodnikami dla osób niepełnosprawnych i po wypadkach, asystują przy różnych czynnościach dnia codziennego, ich dobroczynny wpływ wykorzystywany jest także w dogoterapii czy resocjalizacji.

Mówi się, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka, jednak relacja z psem to daleko więcej niż sama tylko przyjaźń. Posiadanie zwierząt, jak dowodzą badania, wpływa korzystnie na stan zdrowia człowieka.

7 powodów (oczywiście nie jedynych), dla których warto posiadać psa:

1. Głaskanie i przytulanie psa wpływa uspokajająco i kojąco oraz pozwala rozładować napięcie. Kontakt z psem wpływa także na powstanie silnej więzi emocjonalnej dzięki hormonowi miłości – oksytocynie.

2. Dzieci, które wychowują się z psem są bardziej otwarte, odpowiedzialne i mają w sobie więcej empatii oraz mniejszą tendencję do nadwagi. Ponadto obecność psa wspomaga rozwój poznawczy dziecka, umiejętność radzenia sobie ze stresem, przezwyciężanie lęków i radzenia sobie w trudnych sytuacjach, zwiększa także zdolności edukacyjne dziecka- przykładowo w obecności psa dziecko szybciej uczy się czytać.

3. Pies dodaje pogody ducha i sprzyja nawiązywaniu kontaktów międzyludzkich. Osoby posiadające psy rzadziej cierpią na bezsenność, mniej się złoszczą, częściej się uśmiechają i są spokojniejsze.

4. Zwierzaki motywują do wyzdrowienia. Osobom starszym przywracają chęć do życia, pozwalają zapomnieć o problemach i samotności, łagodzą smutek.

5. Pies pomaga utrzymać aktywność fizyczną poprzez „zmuszanie” swojego opiekuna do regularnych spacerów – właściciele psów często chodzą na spacer za to rzadziej chodzą do lekarza 🙂

6. Osoby posiadające psa dłużej żyją i rzadziej zapadają na choroby, są bardziej odporne na stres i nerwicę. Obcowanie z psami zmniejsza ryzyko zawału, pobudza krążenie krwi i przemianę materii, pomaga w walce z nadwagą, obniża ciśnienie i poziom złego cholesterolu oraz trójglicerydów, łagodzi skutki reumatyzmu i kłopotów ze stawami. I nie ma w tym nic dziwnego – wszystkie te dolegliwości zwykle związane są z niedostatkiem ruchu, który opiekunom psów raczej nie grozi..

7. Odpowiednio trenowane psy potrafią wyczuć zmiany składu ludzkiej krwi i sygnalizować niedobór glukozy u swoich opiekunów czy wywęszyć w ludzkim moczu nawet minimalne ilości komórek raka np. piersi. Obecnie coraz więcej naukowców pracuje nad wykorzystaniem zdolności psa do wczesnego diagnozowania nowotworów u ludzi.

 

Zatem drogi człowieku – chcesz się cieszyć długim i szczęśliwym życiem? zadbaj o zdrowie i spraw sobie psa 🙂

0 komentarzy