kleszcze – profilaktyka

Wszyscy cieszymy się na nadchodzącą wiosnę. Niekoniecznie jednak na nadchodzący z nią wysyp kleszczy…
Dlatego warto już dziś zabezpieczyć swojego psa przed kleszczami, aby zminimalizować przykre konsekwencje wiosennych spacerów i ryzyko zachorowania na przenoszone przez te pajęczaki choroby.

JAKIE SĄ NAJCZĘŚCIEJ SPOTYKANE CHOROBY ODKLESZCZOWE?

Najczęściej psy zarażają się babeszjozą i boreliozą, ale zdarzają się także przypadki zachorowania na kleszczowe zapalenie mózgu, erlichiozę czy anapalazmozę.

CZYM ZABEZPIECZYĆ?
Który preparat wybrać, by skutecznie zabezpieczyć swojego psa? Najlepiej każdorazowo zasięgnąć porady lekarza weterynarii, który pomoże dobrać odpowiedni środek (jeden lub więcej w razie konieczności).
Do wyboru na rynku mamy obroże, kropelki (spot-on), aerozole oraz tabletki (Bravecto).
Najlepiej środek podać psu bezpośrednio podczas wizyty w gabinecie, z uwagi na możliwe skutki uboczne np. w postaci reakcji alergicznych.

SKUTECZNOŚĆ
Pamiętajcie, że żaden z dostępnych środków nie stanowi 100% ochrony, dlatego po każdym spacerze trzeba dokładnie obejrzeć swojego psa, zwłaszcza w okolicy głowy/pyska oraz łap i pachwin.
Zyskacie większą szansę na znalezienie kleszcza jeszcze przed ugryzieniem lub na jego wczesne usunięcie, co może zapobiec zakażeniu chorobami. Przyjmuje się, że największe szanse by uniknąć zakażenia jest usuniecie kleszcza w ciągu pierwszych 24 godzin.

JAK USUWAĆ?
Metod na pozbycie się kleszcza jest kilka, najlepiej skorzystać ze specjalnej pęsety lub haczyka do usuwania kleszcza (akcesoria dostępne są w niemal każdym sklepie zoologicznym), w żadnym razie nie należy jednak wyrywać go na siłę (często urwiemy sam odwłok), smarować tłuszczem w celu „uduszenia” (możemy w ten sposób sprowokować jego „wymioty”), ani ściskać za odwłok (istnieje duża szansa, że wtłoczymy zainfekowaną treść pod skórę psa). Po usunięciu miejsce ugryzienia warto zdezynfekować i odkazić. Dla pewności można także zanieść samego kleszcza do lecznicy w celu wykonania badania i zweryfikowania czy kleszcz był zainfekowany.

I nie zapomnijcie zabezpieczyć także siebie – nie będę tu pisać o dostępnych szczepieniach, bo to temat na dłuższy post i niekoniecznie na tym portalu. Warto natomiast, wychodząc na spacer, zadbać o odpowiedni strój – zakryte stopy, nogi oraz ramiona i ręce – zwłaszcza gdy wybieracie się na spacer z psem do lasu.

 

0 komentarzy