Nadchodzi lato, a wraz z nim upały

Nadchodzi lato a wraz z nim wysokie temperatury. Przebywanie naszych pupili w miejscach szybko nagrzewających się
(zamknięty samochód, nasłonecznione małe pomieszczenia) może skutkować wystąpieniem udaru słonecznego. Szczególnie wrażliwe są zwierzęta młode, ciężarne, starsze oraz otyłe. Należy zwrócić też uwagę na psy chore, leczone kardiologicznie a także te z zaburzeniami układu oddechowego. Rasy brachycefaliczne (z płaską twarzoczaszką), takie jak bokser, buldog angielski czy shih tzu radzą sobie najgorzej z termoregulacją i szybciej ulegają przegrzaniu.

Czy zastanawialiście się jakie mogą być tego skutki?

W zamkniętym samochodzie temperatura wzrasta bardzo szybko. Już w przeciągu kilkunastu minut (!!) nasz pupil może poczuć się bardzo źle. Jego temperatura wewnętrzna wzrasta do ponad 41 stopni Celsjusza. Charakterystyczne objawy, które może zaobserwować właściciel to: bardzo szybki oddech, drgawki, wymioty, brak koordynacji ruchowej, leżenie na boku. Przy braku pomocy, zwierzęciu grozi śmierć, dlatego w takiej sytuacji trzeba jak najszybciej udać się z psem do przychodni weterynaryjnej.

W drodze do przychodni należy schładzać psa np. spryskując go letnią wodą. Można w tym celu wykorzystać także wentylator. Nie wolno natomiast gwałtownie obniżać temperatury np. poprzez wkładanie zwierzęcia do wody z lodem. Takie postępowanie może jeszcze bardziej zaszkodzić naszemu pupilowi!

W okresie letnim, gdy panują wysokie temperatury, dłuższe spacery planujemy na godziny poranne i wieczorne gdy temperatura jest niższa. Ograniczamy także treningi i unikamy nadmiernej aktywności fizycznej (psie sporty – agility, flyball, freesbee itp.). Temperatura powyżej 25 stopni to za dużo na tego typu aktywności, zwłaszcza, że podczas sportu temperatura ciała psa się podnosi, a pracujące mięśnie wytwarzają dodatkowo ciepło.

Jeżeli chcemy w letni dzień udać się na spacer z psem, wybierajmy miejsca zacienione, najlepiej park lub las, natomiast unikajmy szybko nagrzewających się powierzchni takich jak asfalt czy bruk, ponieważ pies bardzo łatwo może poparzyć sobie łapy.

Jeżeli udajemy się z psem nad wodę, trzeba pamiętać aby po kąpieli zapewnić pupilowi zacienione miejsce do wyschnięcia – mokry pies przebywając w pełnym słońcu, bardzo szybko może doznać udaru.

Trzeba także pamiętać, że psy chłodzą się przez dyszenie. Nasze czworonogi nie posiadają (poza opuszkami łap) gruczołów potowych, a temperaturę ciała obniżają intensywnie dysząc. Najlepiej zatem na czas letnich upałów ograniczyć używanie kagańca. Obowiązująca ustawa nie nakłada obowiązku chodzenia przez psy w kagańcu. Jeżeli jednak masz psa, który ze względów bezpieczeństwa musi chodzić w kagańcu lub przebywasz w miejscach wymagających aby pies nosił kaganiec, należy dobrać odpowiedni model i rozmiar, aby pies miał możliwość swobodnego w nim dyszenia. Unikaj stosowania kagańców tzw. weterynaryjnych.

Pamiętajmy o naszych czworonogach w upalne dni. Wybierając się w podróż lub spacer zawsze zabieramy ze sobą wodę dla naszych podopiecznych i zapewniamy im dostęp do zacienionego miejsca. Dodatkowo w ciągu dnia zwierzaka można co jakiś czas spryskać chłodną wodą lub okryć na kilkadziesiąt sekund jego głowę wilgotnym ręcznikiem.

W ten sposób ograniczymy możliwość wystąpienia udaru, a nasz psiak będzie mógł w pełni korzystać z uroków lata.

 

autor: Justyna Krauze, technik wet.

0 komentarzy