Aktywność fizyczna i psychiczna „lekiem” na problemy zdrowotne i behawioralne

W zdrowym ciele zdrowy duch.  To powiedzenie tyczy się również zwierząt. Jednym z elementów zdrowia jest aktywność fizyczna, która odgrywa dużą rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Brak aktywności fizycznej przenosi się z właścicieli psów na ich pupili. Bardzo często spotykam się z tym, że psy są wyprowadzane na spacery wyłącznie higieniczne, to znaczy tylko w celu załatwienia potrzeb fizjologicznych.  Często psy, szczególnie małych ras nie wychodzą na spacer wcale, bo załatwiają się w kuwecie. Bardzo często spotykam się z opinią, że psy, które wychodzą do ogrodu nie potrzebują spacerów.  Jest to rozumowanie błędne.

Każdy pies powinien wychodzić na spacer minimum 3 razy dziennie i to poza teren ogródka.

Spacer to najprostsza forma aktywności fizycznej dla psa jak i jego właściciela i odgrywa ważną rolę w życiu każdego psa. Nie tylko urozmaica czas w ciągu dnia, ale daje możliwość na kontakty z innymi psami oraz eksplorowania otoczenia. Są to naturalne potrzeby psa, które należy zaspokajać jeśli chcemy mieć szczęśliwego przyjaciela.  Psy niezależnie od wieku i wielkości potrzebują aktywności fizycznej, która poprawia kondycję, wygląd, zdrowie a także przedłuża życie.

Aby pies był zdrowy i żył długo należy zadbać także o jego psychikę. Bardzo ważne jest urozmaicanie środowiska psa w którym żyje i zaspokajać jego potrzeby. Wpływa to na równowagę psychiczną psa.  W celu sprawdzenia aktywności psa i na ile zaspokojone są jego potrzeby zalecam każdemu właścicielowi  wypełnienie  poniższej tabeli:

Eksploracja / Ruch – Spacery ilość czasu
Zabawy łowieckie x
Jedzenie x
Żucie x
Kopanie/Węszenie x
Szczekanie x
Kontakt / Pieszczoty x
Odpoczynek / Sen x

 

W drugą kolumnę należy wpisać czas w ciągu doby jaki pies spędza na danej aktywności.
Wskazane jest, aby łączny czas aktywności psa w ciągu doby wynosił około 6 godzin, a czas odpoczynku 18 godzin.
Badania wykazują, że ilość zaburzeń zachowań  zależy od czasu aktywności dziennej:

Aktywność Odpoczynek % psów z zaburzeniami zachowania
6 godzin 18 godzin 47% ( większości drobne problemy behawioralne )
4 – 6 godzin 18 – 20 godzin 75% ( połowa poważne problemy behawioralne)
Poniżej 4 godzin 20 godzin i powyżej 82% (ponad połowa poważne problemy behawioralne)

 

Analiza statystyczna zaburzeń zachowania psów określiła, że niedostateczna stymulacja i aktywność oraz niedostateczne zaspokajanie potrzeb psa jest bardzo silnym czynnikiem powodującym problemowe zachowania u psów. Psy z poważnymi problemami behawioralnymi bardzo często mają także problemy zdrowotne. Powyższe badania dotyczą psów wszystkich ras. Poziom aktywności jest podobny, poszczególne rasy i typy różnią się tylko typem aktywności.  Wiadomo, że psy mało ruchliwe, jak np. buldogi angielskie potrzebują mniej intensywnego ruchu niż np. wyżły.  Nie oznacza to jednak, że powinny tylko jeść i spać.

Bardzo dobrym sposobem na zaspokojenie potrzeb psa i stymulacje umysłową  są zabawki edukacyjne dla psów dostępne na rynku zoologicznym. Zabawki typu Kong  świetnie spełnią potrzebę żucia, jedzenia.  Na spacerach zachęcam do wprowadzenia zabaw opartych na pracy węchowej, to znaczy np. szukanie przedmiotów i tropienie. Bardzo jest ważne, żeby każde szukanie i tropienie było tak zorganizowane, żeby pies osiągnął sukces, bo wtedy daje ono  psu satysfakcję i zachęca do dalszych wysiłków. Dla właścicieli i psów bardziej aktywnych polecam psie sporty.

W lecie polecam pływanie, które jest dobre dla psów w każdym wieku, pobudza prawie wszystkie grupy mięśni i pozytywnie wpływa na funkcje serca oraz oddychanie.

Prawidłowo dawkowany wysiłek fizyczny sprawi, że nasz przyjaciel będzie się czuł lepiej, będzie szczęśliwszy i miał dłuższe życie. Pamiętajmy aby przez całe życie psa zapewnić mu aktywność ruchową, zabawową i psychiczną, bo wysiłek pozytywnie wpływa na funkcjonowanie serca i płuc oraz wzmacnia mięśnie i utrzymuje elastyczność stawów,  a stymulacja umysłowa hamuje proces starzenia i demencji, która dotyka psy w takim samym stopniu jak ludzi.

 

autor: Justyna Krauze, technik wet, instruktor szkolenia psów, behawiorysta

0 komentarzy