PIERWSZA POMOC – UKĄSZENIA/UŻĄDLENIA

Ukąszenie zwierzęcia przez osę, pszczołę lub szerszenia.

W cieple dni zwiększa się prawdopodobieństwo, że twój pies biegając po łące zechce upolować jakiegoś owada w skutek czego zostanie użądlony przez pszczołę, osę lub szerszenia.

Jad, znajdujący się w ich żądłach zawiera substancje naczynioruchowe, które zdolne są do wywołania reakcji alergicznych lub toksycznych.

Większość użądleń dotyczy części twarzowej głowy oraz słabo owłosionych części ciała zwierzęcia.

Oznaki ukąszenia są bardzo różne począwszy od lekkiej reakcji uczuleniowej w postaci świądu i pokrzywki aż do wstrząsu anafilaktycznego spowodowanych jadem.

Objawy to często:

 • Zaczerwienienie skóry
 • Obrzęk miejsca użądlenia
 • Świąd
 • Ból
 • Reakcja uczuleniowa – wstrząs anafilaktyczny (zagrożenie życia)

 Przy silnej reakcji na jad:

 • w dość szybkim tempie pojawia się u zwierzęcia gorączka, silne osłabienie, letarg;
 • błony śluzowe mogą być bardzo blade, lub wręcz przeciwnie – przekrwione;
 • może dojść do poważnych zaburzeń oddechowych, zwierzę zaczyna się dusić;
 • krwiste wymioty, biegunka, wybroczyny na skórze
 • zaburzenia neurologiczne, drżenie,

 

Pierwsza pomoc:

 1. Jeśli doszło do uogólnionej reakcji alergicznej musisz jak najszybciej zabrać zwierzę do lekarza. Obserwuj, czy nie rozwija się wstrząs i bądź gotowy na podjęcie reanimacji.
 2. Usuń żądło i jego resztki, a następnie zdezynfekuj okolicę za pomocą octeniseptu lub rivanolu. PAMIĘTAJ ABY ŻĄDŁO CHWYCIĆ PĘSETĄ JAK NAJBLIŻEJ SKÓRY
 3. Zastosuj lek przeciwhistaminowy (ale tylko wtedy, gdy zwierzę jest przytomne!). Możesz posmarować okolicę fenistilem lub podać Calritine w dawce 2 mg/kg m.c.
 4. Przyłóż zimny kompres do miejsca ukąszenia. Zmocz kawałek materiału w zimnej wodzie i przyłóż do podrażnionej skóry, następnie na wierzch nałóż worek wypełniony kostkami lodu (można zastosować cold pack’a). Takie kompresy nakładaj na 10 minut kilka razy dziennie.
 5. Przygotuj maseczkę z sody oczyszczonej – pomoże złagodzić podrażnienie i świąt. Do łyżki sody oczyszczonej dodaj niewielką ilość wody tak, by powstała papka i posmaruj nią miejsce ukąszenia.
 6. Jeśli doszło do ukąszenia wewnątrz pyska, daj zwierzęciu do picia zimną wodę. Spróbuj też wysmarować śluzówki roztworem sody oczyszczonej. Można podać steryd w zastrzyku (poproś lekarza weterynarii do przygotowania dawki która w przypadku obrzęku gardła lub wstrząsu może uratować życie zwierzęcia oraz poproś aby Cię nauczył go podawać)
 7. Zabezpiecz miejsce użądlenia przed drapaniem aby zapobiec wtórnym zakażeniom skóry

UWAGA ZAWSZE NALEŻY POKAZAĆ PSA/ KOTA LEKARZOWI WETERYNARII NAWET JEŚLI JEGO STAN JEST DOBRY W PRZYPADKU GDY DOJDZIE DO UGRYZIENIA W OBRĘBIE PYSKA/ GŁOWY BĄDŹ ZWIERZĘ BARDZO SPUCHŁO.

 

autor: Justyna Krauze, technik wet

 

 

0 komentarzy