Jak zadbać o zwierzaki przed Sylwestrem?

Zbliża się jeden z najbardziej wyczekiwanych wieczorów sezonu, w którym celebrujemy nadejście nowego roku kalendarzowego. Pierwsze skojarzenia, to nie tylko dobra zabawa, życzenia ale też fajerwerki, które nie wszystkim sprawiają tyle przyjemności. Zwierzęta są wtedy szczególne narażone na stres i uszkodzenia słuchu. Mając na względzie dobro czworonogów, należy zadbać o ich komfort i bezpieczeństwo.

Według PortaluBHP.pl, hałas powyżej 85 decybeli może stanowić zagrożenie dla słuchu. Znajdując się w pobliżu wystrzeliwanej petardy jest to działanie 150 dB, a w przypadku fajerwerków liczba ta sięga 162 dB. Zdecydowanie przekracza to bezpieczny dla ucha próg i może wiązać się z jego uszkodzeniem, tym bardziej w przypadku wrażliwego słuchu zwierzaków. Sylwestrowe pokazy pirotechniczne są ogromnym źródłem stresu i często wiążą się z zaginięciami pupili, które przestraszone uciekają w poszukiwaniu bezpiecznego miejsca schronienia.
W związku z tym, że pupile nie są w stanie skomunikować swoich potrzeb, to właściciele powinni zadbać o ich ochronę w tak wrażliwymi momencie. Jeżeli istnieje taka sposobność, najlepszym rozwiązaniem jest odseparowanie zwierzaka od tego typu dźwięków, choć jest to trudne w przypadku zamieszkania w miastach, gdzie jest najwięcej takich sytuacji. Obecnie niektóre miasta, mając na uwadze dobro zwierząt, decydują się zrezygnować ze sztucznych ogni na rzecz innych form, np. efektów laserowych. Jeżeli jednak jesteśmy zmuszeni pozostać ze zwierzakiem w miejscu narażonym na huk fajerwerków, warto sięgnąć po kilka rozwiązań, które ułatwią podopiecznemu przetrwanie tego okresu.
Przed okresem sylwestrowym warto wybrać się do weterynarza, który opiekuje się naszym zwierzakiem. Specjalista, dobrze znając stan zdrowia naszego ulubieńca, może zaproponować środki farmakologiczne, które pomogą mu znieść nadchodzące niedogodności.
Jeżeli nie chcemy decydować się na stosowanie leków, dobrym rozwiązaniem jest trening behawioralny. Skupia się on na oswajaniu zwierzaka z hukami i głośnymi dźwiękami, np. poprzez stopniowe zwiększanie natężenia muzyki. Nie podejmujmy się tego sami – zwróćmy się do trenerów czy zoologów, którzy w sposób profesjonalny ułożą plan działania dostosowany do konkretnego zwierzęcia.
W zapewnieniu ochrony dla naszych zwierząt pomoże nam również odpowiednie zabezpieczenie domu. Dźwiękoszczelne drzwi czy okna mogą w znacznym stopniu obniżyć zagrożenie. Dodatkowo warto pomyśleć o komfortowym dla zwierzaka miejscu, gdzie w każdej chwili mógłby znaleźć schronienie. Przykładem może być specjalna budka czy dostosowana wnęka w szafie. Dodatkowo można pomyśleć o zebraniu ulubionych zabawek czy gryzaków oraz smakołyków, które mogłyby odwrócić uwagę czy pomóc zrelaksować się zwierzęciu.
Warunki, w których pojawia się największe potencjalne zagrożenie towarzyszą oczywiście spacerowi. Warto zrezygnować z długich przechadzek w całym okresie sylwestrowym, a szczególnie w godzinach szczytu. Pamiętajmy, aby przed każdym spacerem sprawdzić stan smyczy, szelek czy obroży. Ponadto istnieje szeroki asortyment rozwiązań technologicznych, który ma na celu dodatkową ochronę pupila.
– Intensywne dźwięki mogą wywołać u zwierząt dezorientację i wpędzić je w popłoch. W takiej sytuacji zwierzę może się łatwo zerwać ze smyczy i zgubić. Aby zachować ostrożność, szczególnie w takim okresie jak karnawał i sam Sylwester, warto pomyśleć o dodatkowej ochronie. Technologia pozwala nam na kontrolowanie miejsca pobytu urządzeń. Umieszczając zatem lokalizator w obroży zwierzaka, łatwo możemy otrzymać informację na temat jego położenia. Dodatkowo wbudowany mikrofon pozwala sprawdzić jak zwierzę się czuje i w jakich warunkach przebywa. Urządzenie zawiera również przycisk S.O.S, dzięki któremu znalazca pupila może się z nami skontaktować – mówi Paweł Biadała, CEO Locon – firmy oferującej lokalizator GPS „Bezpieczne Zwierzę”.
Sylwester to wyjątkowy czas w roku, gdzie mamy okazję do świętowania. Bawmy się razem i cieszmy z nadejścia nowego roku, mając również na względzie dobro i bezpieczeństwo naszych zwierzaków. Niech ten czas będzie wyjątkowy dla wszystkich.

*** Locon to firma specjalizująca się w tworzeniu i dostarczaniu serwisów opartych o technologie GSM i GPS, takich jak aplikacje mobilne, internetowe i multimedialne, a także rozwiązania e-businessowe. Jako jedyna firma w Polsce posiada pełne portfolio usług, które się wzajemnie uzupełniają i składają się na jeden ekosystem pozwalający zadbać o wygodę i bezpieczeństwo najbliższych. Firma stworzyła gamę produktów „Bezpieczna rodzina”, w skład której wchodzi takie rozwiązanie, jak Bezpieczne Zwierzę – lokalizator GPS przypinany do obroży psa lub kota, umożliwiający stałe monitorowanie położenia pupila.

autor: Aleksandra Jaskot

0 komentarzy