Adopcja bez tajemnic

ADOPCJE BEZ TAJEMNIC

Jeżeli zastanawiasz się nad adopcją psa ze schroniska lub organizacji zajmującej się pomocą psom, ale nie wiesz jak się do tego przygotować, przeczytaj poniższe informacje i wskazówki.

W poniższym dziale dowiesz się miedzy innymi:

– jak wygląda proces adopcyjny
– jakie są formalności i wymogi
– w jaki sposób dokonać wyboru psa
– jak przygotować się na przyjęcie nowego domownika
– jak zorganizować przestrzeń i pierwsze dni po adopcji

Klikając na poniższe zakładki, poznasz szczegóły:

TRUDNA DECYZJA

Zanim zdecydujesz się na adopcję psa ze schroniska odpowiedz sobie szczerze na kilka pytań.
Psy, które trafiły do schroniska to nie czysta karta którą można dowolnie zapisać, to zwykle psy z dużym bagażem doświadczeń, nieraz traumatycznych. Wśród nich znajdują się takie które przyszły na świat w warunkach schroniskowych ponieważ ich matka została wyrzucona na bruk, są takie które z jakiegoś powodu po wielu latach swój dom utraciły, są i takie które całe życie spędziły w ciasnych kojcach, komórkach, przywiązane łańcuchem do budy, okrutnie traktowane, trzymane z dala od ludzi albo uczone agresji. Każdy z nich zasługuje na pomoc i dom, jednak nie każdy dom będzie w stanie poradzić sobie z psem, który w wyniku swoich doświadczeń będzie wymagał sporo czasu, cierpliwości, uwagi i nieraz ciężkiej i żmudnej pracy nad zmianą zachowań i budowaniem zaufania. Niektóre z tych psów dodatkowo, w wyniku zaniedbań i złych warunków cierpią na schorzenia, które wymagać będą regularnych wizyt u weterynarza, czy podawania drogich leków. Te wszystkie kwestie trzeba wziąć pod uwagę i rozważyć przed ostatecznym podjęciem decyzji o adopcji.

Decyzja o adopcji musi być przemyślana i podjęta przez wszystkich domowników.

 

 

 

 

NAJPIERW PRZEANALIZUJ, POTEM DZIAŁAJ

Przed wizytą w schronisku trzeba  rozważyć, jakiego psa chcemy adoptować. Warto przeanalizować swoją sytuację, warunki, tryb życia, określić jakie mamy możliwości finansowe. Poniżej kilka pytań, które pomogą określić kryteria wyboru odpowiedniego psa dla naszej rodziny/domu:

Jaki prowadzisz tryb życia

-czy jesteś osobą aktywną fizycznie, czy uprawiasz sporty, a jeśli tak- jakie? Czy raczej preferujesz spędzanie czasów  zaciszu domowym;
– lubisz spędzać czas za miastem, jeździć na wycieczki, weekendy za miasto itp.;
-czy pracujesz zawodowo, a jeśli tak w jakim wymiarze godzin?;
-czy i jak często wyjeżdżasz w delegacje, na wakacje?;

Ile czasu możesz poświęcić psu

– czy ktoś z domowników stale jest w domu czy doglądać psa, czy będzie zostawał sam? Jeżeli tak – przez jak długi czas?
-czy masz dzieci i w jakim są wieku? Czy będą brać czynny udział w wychowywaniu psa i opieką nad nim?

Warunki mieszkaniowe

– jak duże masz mieszkanie/dom
– czy masz ogrodzony ogródek/podwórko?
– czy w domu są już inne zwierzęta (jakie)?
– czy pies ma przebywać w domu czy na dworze?

Charakter domowników

– czy przykładasz dużą wagę do czystości i porządku?
– czy jesteś w stanie zaakceptować sierść psa, ślinienie się/rozlewanie wody (psy o dużych faflach), brudne łapy, kurz itp.

Ponadto należy wziąć pod uwagę czy któryś z domowników nie ma przypadkiem alergii a zwierzęta, czy nie szykują się większe zmiany w najbliższym czasie np. przeprowadzka/remont/narodziny dziecka itp.

Wszystkie powyższe pytania pozwolą na określenie własnych potrzeb i możliwości a co za tym idzie wybór psa który nie tylko będzie spełniał nasze oczekiwania ale też będzie pasował do naszej osobowości i trybu życia.

O pomoc w wyborze psa możemy poprosić behawiorystę, który pojedzie z nami do schroniska i pomoże nam w ocenie psa. Bardzo pomocny będzie także kontakt  z pracownikami schroniska oraz wolontariuszami, którzy znając swoich podopiecznych będą w stanie najlepiej ocenić charakter i osobowość psa.

 

opracowanie własne dog.net.pl
Hannę Bota, behawiorysta/trener psów

 

 

 

NIEZBĘDNIK INFORMACYJNY

Wiele osób ulega emocjom i pod wpływem chwili decyduje się na adopcje określonego psa na podstawie pierwszego kontaktu. Zdarza się, że spontaniczne decyzje są tymi najlepszymi w życiu, częściej jednak zdarza się, że z wyborem trafiamy kiepsko i czasem wynikają z tego powodu same problemy.
Zanim zdecydujemy się na adopcję konkretnego psa, postarajmy się uzyskać jak najwięcej informacji, poznać jego historię, charakter i dowiedzieć się jak najwięcej o jego stanie zdrowia:
– w jaki sposób znalazł się w schronisku,
– jakie miał wcześniejsze doświadczenia,
– kim byli poprzedni opiekunowie i jaka była przyczyna oddania psa,
– jak pies reaguje na ludzi oraz małe dzieci,
– czy dogaduje się z innymi psami w schronisku i na spacerach,
– czy wykazuje zachowania problemowe takie jak agresja w stosunku do ludzi lub zwierząt, lękliwość itp.,
– czy jest przyjacielski i kontaktowy czy raczej wycofany i zamknięty w sobie,
– czy lubi się bawić i jest aktywny czy raczej spokojny i flegmatyczny,
– czy akceptuje inne zwierzęta (koty, gryzonie, ptaki itp.)
– czy jest zdrowy lub na jakie cierpi dolegliwości oraz jak wyglądać powinien dalszy proces leczenia oraz jaki jest orientacyjny koszt leków,
– czy posiada komplet szczepień, jest odrobaczony, wysterylizowany (suczki)/wykastrowany(psy).

 

opracowanie własne dog.net.pl
Hannę Bota, behawiorysta/trener psów

 

 

 

standardowe warunki adopcyjne

– Osoba adoptująca psa musi mieć ukończone 18 lat
– konieczne jest okazani dowodu osobistego.
– po odbiór psa trzeba zgłosić się osobiście, nie dopuszcza się wydawania psów osobom trzecim.
– opiekun powinien posiadać ze sobą smycz i obrożę, a w niektórych przypadkach wymogiem jest także kaganiec.
–  
często konieczne jest  wpłacenie datku na rzecz schroniska. Wysokość kwoty nie jest z góry ustalona odgórnymi przepisami i może być inna w każdym schronisku/organizacji.
– niektóre organizacje przed podpisaniem umowy adopcyjnej zastrzegają sobie prawo do przeprowadzenia wizyty przedadopcyjnej w domu potencjalnego opiekuna, w celu zweryfikowania warunków i przeprowadzenia wywiadu z domownikami.
– Opiekun psa musi podpisać umowę adopcyjną (w dwóch egzemplarzach, z których jeden zostaje w schronisku/organizacji a drugi otrzymuje opiekun), w której zobowiązuje się między innymi do :
a) sterylizacji/ kastracji psa (o ile zabieg nie został wcześniej przeprowadzony)
UWAGA – w wielu gminach w przypadku adopcji zabieg można przeprowadzić bezpłatnie lub uzyskać zniżkę w wybranych gabinetach/klinikach.
b)zapewnienia należytej opieki w tym także weterynaryjnej oraz przestrzegania obowiązku szczepień,
c) rejestracji psa we właściwym urzędzie oraz oznakowaniu (microchip)
c) zapewnienia psu odpowiednich warunków i nie porzucania go w przyszłości, a w przypadku braku możliwości dalszej opieki (np. z przyczyn losowych) do oddania psa z powrotem do schroniska/organizacji z której został adoptowany.
d) poinformowania  schroniska/organizacji w razie ucieczki/zagubienia psa,
– standardową procedurą jest także przeprowadzenie inspekcji/wizyty poadopcyjnej oraz odebranie psa w razie stwierdzenia nieodpowiednich warunków lub nieprzestrzegania warunków umowy adopcyjnej.

Tutaj zamieszczam przykładowy wzór umowy adopcyjnej.

– opiekun powinien otrzymać książeczkę zdrowia psa z uzupełnionymi wszystkimi informacjami na temat  terminów przeprowadzonych szczepień, profilaktyki przeciw pasożytom, zabiegów, prowadzonej farmakoterapii itp.
– w niektórych przypadkach do książeczki dołącza się także nr identyfikacyjny psa jeżeli został on wcześniej zachipowany.

UWAGA – niektóre gminy wprowadzają na stale lub okresowo dofinansowanie w przypadku adopcji psa, dzięki czemu osoby słabiej sytuowane mogą adoptować psa, jeżeli spełniają postawione wymagania i są w stanie zapewnić psu odpowiednie warunki. Zwykle są to kwoty między 500-1000zł w formie jednorazowego dofinansowania po podpisaniu umowy adopcyjnej oraz przedstawieniu rachunków/faktur dokumentujących poniesione koszty na zakup akcesoriów dla adoptowanego psa lub usługi weterynaryjne. W niektórych przypadkach gmina ustala okres próbny i przeprowadza kontrolę warunków w jakich przebywa pies i dopiero na podstawie zadowalających wyników kontroli dokonuje wypłaty. O możliwość dofinansowania należy pytań we właściwym dla miejsca zamieszkania urzędzie gminy.

 

opracowanie własne dog.net.pl
Hannę Bota, behawiorysta/trener psów

 

 

 

ZAPLANUJ PIERWSZE DNI I ZORGANIZUJ PRZESTRZEŃ I UZGODNIJ NAJWAŻNIEJSZE KWESTIE Z DOMOWNIKAMI

Jeszcze przed odebraniem psa warto przygotować domowników i zorganizować przestrzeń na przybycie psa.
– początkowy okres w nowym domu to dla czas zwiększonego niepokoju i stresu. Warto zorganizować sobie na ten czas urlop aby poświęcić pierwsze 10-14 dni na nawiązanie relacji i przyzwyczajenie psa do nowej sytuacji. Stopniowe oswojenie go z sytuacją w której będzie musiał zostać sam w domu (o nauce separacji przeczytasz w odrębnym artykule TUTAJ)
– zdecydować należy gdzie umieścimy legowisko psa. Pamiętać przy tym należy, że nie powinno być umieszczone w tzw. ciągach komunikacyjnych tj w przejściach, korytarzu, drzwiach itp. Najlepiej wybrać kącik gdzie pies będzie mógł spokojnie odpoczywać i gdzie nikt nie będzie go niepokoił. Jednocześnie nie powinno być t miejsce odseparowane, pies powinien móc z legowiska obserwować otoczenie i być częścią domowego życia. W niektórych przypadkach dobrze sprawdza się zorganizowanie dwóch legowisk – jedno w którym pies na możliwość przebywania z członkami rodziny, a drugie w miejscu cichym i spokojnym , gdzie będzie mógł udać się na odpoczynek – ta opcja sprawdzi się zwłaszcza jeżeli mamy małe dzieci, które lubią zaczepiać psa, lub gdy w naszym domu dużo się dzieje, przewija się dużo osób, panuje chaos i harmider. Pamiętajmy, że zdrowy pies przesypia kilkanaście godzin na dobę i uniemożliwienie mu realizacji tej potrzeby może zaskutkować nadmierną nerwowością, podwyższeniem reaktywności lub innymi problemami z zachowaniem.
– warto zabezpieczyć mieszkanie przed potencjalnymi szkodami oraz urazami psa.
a) kable. Uniemożliwiamy psu dostęp do różnego rodzaju kabli,
b) zabezpieczamy gniazdka,
c) usuwamy trujące rośliny.
d) kwiaty i rośliny doniczkowe (zwłaszcza w początkowym okresie) najlepiej będzie przenieść  w miejsca gdzie pies nie będzie miał do nich dostępu,
e) usuwamy dywany (zwłaszcza gdy nie wiemy czy pies nauczony jest czystości),
f) porządkujemy podłogę by  nie znajdowały się na niej małe przedmioty, które pies może połknąć (np. drobne zabawki dzieci),
g) wydzielamy przestrzeń do której pies bezwzględnie nie powinien mieć dostępu np. kuchnia (zwłaszcza jeżeli jest otwarta na salon).  Zanim nauczymy psa określonych zasad, warto dla bezpieczeństwa ograniczyć możliwość przemieszczania się psa pod naszą nieobecność i uniemożliwić dostęp np. do kuchenki i innych sprzętów, łazienki (należy schować wszelkie detergenty, chemię gospodarczą itp.)
– z domownikami ustalamy wstępne zasady opieki nad psem takie jak pory spacerów (pamiętając, ze w przypadku szczeniaka konieczny jest trening czystości, a więc spacery w częstotliwości dostosowanej do wieku szczenięcia i z uwzględnieniem okresu kwarantanny poszczepiennej. O treningu czystości przeczytasz w odrębnym artykule TUTAJ), pory karmienia, obowiązki poszczególnych członków rodziny i określamy wspólnie zasady, które chcemy wprowadzić (np. dotyczące możliwości przebywania psa na meblach (kanapie), spania w łóżku, itp.
przygotowujemy wyprawkę dla psa czyli wszystkie akcesoria, które będą nam potrzebne na co dzień i w razie sytuacji awaryjnych:
– karma. Najlepiej zasięgnąć porady w zakresie wyboru odpowiedniej diety dla naszego nowego domownika, ponieważ wybór na rynku jest ogromny i dla osoby nieposiadającej doświadczenia w tym zakresie trudno będzie odnaleźć się w meandrach opisów poszczególnych diet. Najlepszym wyborem będzie albo dieta typu BARF czyli surowe, naturalne żywienie, albo pełnoporcjowa karma sucha dostosowana do wieku, zdrowia i aktywności psa.
-miski – do wyboru mamy miski metalowe, plastikowe, porcelanowe, na stojakach lub bez. Ważne żeby ich rozmiar dopasowany był do wielkości psa.
– legowisko czyli kocyk, mata, materac, poduszka itp. Niektóre psy dobrze czują się w ograniczonych przestrzeniach np. kojcach czy kennel klatkach. O przyzwyczajaniu psa do kennel klatki przeczytasz TUTAJ
– obroża, szelki, smycz, kaganiec. Warto zainwestować w długa linkę treningową, która da psu swobodę biegania i zabawy przy jednoczesnej kontroli – zwłaszcza jeżeli nie mamy możliwości puszczenia psa na ogrodzonym i bezpiecznym terenie.
– akcesoria do pielęgnacji  – szczotka do czesania sierści (zależnie od rodzaju sierści można zdecydować się na szczotki do długiego lub krótkiego włosa, najlepiej zasięgnac porady w specjalistycznym sklepie zoologicznym), szampon dla psa dobrany do rodzaju i długości włosa, ręczniki do wycierania sierści i łap po spacerze i kąpieli, płyn do czyszczenia uszu, cążki do obcinania pazurków (w przypadku braku doświadczenia najlepiej wybrać się do weterynarza w celu ich przycinania), pęseta lub przyrząd do usuwania kleszczy (w tym przypadku niedoświadczonym opiekunom także polecam wizytę u weterynarza)
– woreczki na odchody
– obroża przeciw pasożytom (kleszcze, pchły), krople lub tabletki.
– zabawki dla psa (piłeczka/szarpak/maskotki/gryzaki/zabawki interaktywne typu KONG/kula-smakula itp.)
– saszetka na smakołyki dla psa
-maty do nauki czystości – w przypadku adopcji szczenięcia w okresie kwarantanny poszczepiennej
-adresówka do obroży lub szelek z danymi opiekuna)
-apteczka (szczegółowo wyposażenie apteczki opisuję TUTAJ)

 

opracowanie własne dog.net.pl
Hannę Bota, behawiorysta/trener psów

 

 

 

TRUDNE POCZĄTKI – OKRES HABITUACJI

Pierwsze dni w domu do adopcji to bardzo ważny czas zarówno dla psa jak i wszystkich domowników. Przede wszystkim trzeba mieć na uwadze, że pies w nowym miejscu przeżywa stres związany ze zmiana otoczenia. Musi mieć czas na aklimatyzację, poznanie okolicy, nowych zapachów, domowników, całego otoczenia, nowych przedmiotów, odgłosów a także panujących w domu zwyczajów i rutyny. Ten okres wstępnej aklimatyzacji nazywa się habituacją i trwa zwykle pierwsze dwa tygodnie.
Jest to czas w którym powinniśmy dać psu czas i zapewnić spokój. Unikajmy nadmiaru bodźców, nie zapraszajmy całej rodziny i wszystkich znajomych by poznali psa, ale oswajajmy do powoli i stopniowo z każda nową sytuacją, miejscem i osobą.

W pierwszym dniu warto psa zabrać na długi spokojny spacer by zapoznał się z najbliższą okolicą oraz oprowadzić po mieszkaniu, umożliwić swobodną eksplorację oraz wskazać miejsce/legowisko.
Aby zminimalizować stres związany ze zmianą otoczenia, warto dodatkowo wprowadzić preperaty przeznaczone do tego celu takie jak ADAPTIL (syntetyczne feromony) lub tabletki ZYLKENE, które pomogą psu w przystosowaniu się do nowej sytuacji i zniwelują poziom niepokoju.

 

Nie zapominajmy, że pies nie jest zabawką ani chwilową zachcianką, to żywa czująca i myśląca istota, której winni jesteśmy szacunek i opiekę. Adoptując psa, decydujemy się na kilka lub kilkanaście lat wspólnego życia, więc decyzja powinna być odpowiedzialna i bardzo dobrze przemyślana.

ADOPTUJAC PSA NIE ZMIENISZ ŚWIATA, ALE ŚWIAT ZMIENI SIĘ DLA TEGO PSA

 

opracowanie własne dog.net.pl
Hannę Bota, behawiorysta/trener psów

 

 

 

0 komentarzy