Akita

 

Pochodzenie:  Japonia
Grupa:  5
Sekcja:  5 szpice azjatyckie i rasy pokrewne
Próby pracy:  Nie
Średnia długość życia:  10-15 lat
Wysokość:  60-70cm
Waga:  35 -45 kg
Użytkowość:  pies do towarzystwa
Aktywność:
Podatność na szkolenie:
Zdrowie:
Pielęgnacja:
Towarzyskość:
Dziecko:
Dla alergików:  Nie

Historia rasy:

rasa myśliwskich szpiców japośnskich wyhodowana została w Japoni, pierwotnie do walk psów i polowania oraz ciągniecia cieżkich ładunków. Za przodka uznaje się nieistniejącego już nippona inu, który był znacznie mniejszy od dzisiejszego przedstawiciela tej rasy. Akity występowały na Wyspach Japońskich już 5000 lat temu i towarzyszyły samurajom. Są obecne w japonskiej mitologii i cieszą się wielkim poważaniem. Japoński wzorzec rasy pochodzi z 1938 roku

Temperament/charakter:

Akita to pies myśliwski, którego cechuje pasja łowiecka, upór i zaciętość w walce. Jest psem odważnym, opanowanym, dostojnym o zdecydowanym charakterze. To rasa niezależna ale posłuszna, uległa i wierna. Z jednej strony silna z drugiej delikatna o potrzebie stabilności i bezpieczeństwa. Jest psem dumnym, którego darzyć należy szacunkiem i zaufaniem oraz traktować z respektem. Posiada silny instynkt stróżujący i terytorialny.Nie należy do psów szczególnie wylewnych, jednak bardzo silnie przywiązuje się do rodziny i potrzebuje bliskich kontaktów z człowiekiem.

Potrzeby rasy:

Akita mimo podobienstwa do nordyckich psów zaprzęgowych niewiele ma z nimi wspólnego. Nie ma w nim pasji biegania ani wytrzymałości długodystansowca. Wystarczają mu zwyczajne, spokojne spacery. Jako pies o silnym charekterze i predyspozycji do przywództwa, wymaga mądrego i wczesnego szkolenia opartego na zaufaniu i budowaniu więzi, natomiast jako pies uparty i inteligentny potrzebuje opiekuna konsekwentnego, spokojnego i cierpliwego, który bedzie w stanie odpowiednio psa zmotywować. Akita nie będzie jednak chodził „jak w zegarku”, wykonywał wielokrotnie tych samych komend, gdyż takie czynności go nudzą, wymagać zatem będzie od opiekuna pomysłowości i urozmaicenia w codziennych zajęciach.Ze względu na dość trudny charakter Akita wymaga doświadczonego opiekuna, która poświęci dużo czasu i uwagi na odpowedni trening.

Zdrowie i pielęgnacja:

Poza okresem linienia kiedy konieczne jest codzienne szczotkowanie,Akita nie wymaga intensywnej pielęgnacji. Jest to odporna i zdrowa rasa jednak możliwe są dziedziczne choroby oczu takie jak zanik siatkówki lub katarakta. Zdarzaja się także skręty żołądka oraz dyspazja stawu biodrowego oraz choroby autoimmunologiczne jak nieodczynność tarczycy, syndrom Vogt-Koyanagi-Harada objawiajacy sie depigmentacją, łysieniem i utrata pazurów lub pęcherzyca.

[pdf-embedder url=”https://dog.net.pl/wp-content/uploads/2017/10/2551.pdf”]