American Staffordshire Terrier

Pochodzenie:  USA
Grupa:  3
Sekcja:  3 teriery typu „bull”
Próby pracy:  Nie
Średnia długość życia:  10-12 lat
Wysokość:  ok. 45cm
Waga:  28-40 kg
Użytkowość:  pies rodzinny. Zaliczany do psów obronnych
Aktywność:
Podatność na szkolenie:
Zdrowie:
Pielęgnacja:
Towarzyskość:
Dziecko:
Dla alergików: Nie
Przykładowe aktywności: dogtrekking
frisbee
canicross
spring pole
weight pulling
agility

W POLSCE RASA JEST UJĘTA NA WYKAZIE RAS AGRESYWNYCH

Historia rasy:

Amstaf należy do grupy psów typu „bull”, która powstała ok. 1800 roku. Staffordshire terrier powstał z krzyżówki buldogów z terierami. Rasa pod tą nazwą została zapisana w londyńskim Kennel Clubie w 1935 roku, a przymiotnik „american” dodano 1972, by odróżnić tą rasę od brytyjskiej odmiany Staffordshire Bull terriera. Rasa była i nadal bywa wykorzystywana do walk.

Temperament/charakter:

Amstafy to psy przyjazne, wierne i lojalne oraz bardzo przywiązane do opiekuna. Cechuje je odwaga, wytrwałość i nieustępliwość, są czujne, energiczne i dynamiczne. To niezwykle wytrzymałe i silne fizycznie psy, łatwo przystosowujące się do rożnych warunków. Są oddanymi i wiernymi stróżami.

Potrzeby rasy:

Amstaf potrzebuje bliskiego kontaktu z opiekunem, opanowania, spokoju i konsekwencji w treningu posłuszeństwa oraz dużej dawki aktywności aby mógł realizowac zapotrzebowanie na ruch i rozładować energię. Świetnie sprawdzą się aktywności związane z ćwiczeniami fizycznymi. Wymaga właściwej socjalizacji i doświadczonego opiekuna.

Zdrowie i pielęgnacja:

Amstaf jest odporny na choroby i zazwyczaj cieszy się dobrym zdrowiem, jednak może mieć predyspozycję do dysplazji stawów biodrowych lub wad serca. W pielęgnacji niewymagający. Regularnego szczotkowania wymaga jedynie w okresie linienia.

[pdf-embedder url=”https://dog.net.pl/wp-content/uploads/2017/10/2861.pdf”]