APTECZKA – absolutne „must have”, w które każdy opiekun psa powinien się wyposażyć.
Co powinna zawierać?
a) leki:
– woda utleniona – do przemywania starych ran oraz do wywoływania wymiotów. Nie nadaje się do przemywania świeżych ran. W przypadku konieczności wywołania wymiotów podaje się 3% wodę utlenioną w ilości 1-2ml / kg m. c. doustnie. Nie wolno wywoływać wymiotów u psa, który połknął substancję kwasową, ropopochodną, rozpuszczalnik, żrący preparat, zapadł w śpiączkę, połknął środek uspokajający lub w sytuacji, gdy od zdarzenia minęły ponad dwie godziny.
– rivanol – do odkażania świeżych ran, powierzchownych uszkodzeń skóry a także do stosowania jako okład na stłuczenia i obrzęki
– kwas borny 3% – do odkażania błon śluzowych
– maść tribiotic – do stosowania min. na oparzenia, zadrapania czy drobne rany. Zapobiega rozwojowi zakażeń bakteryjnych.
– węgiel leczniczy – warto mieć przy sobie na wypadek biegunki lub zatrucia pokarmowego. Węgiel podaje się w ilości 1 tabl/5kg wagi psa.
– probiotyk – przyda się w przypadku zatruć pokarmowych
– awiomarin lub inny preparat na chorobę lokomocyjną
– maść na psie łapy lub wazelina – przyda się zwłaszcza w okresie zimowym
b) materiały opatrunkowe:
– koc ratunkowy – inaczej koc/folia NRC – folia NRC (koc przeciwwstrząsowy, folia termiczna, folia izotermiczna) – bardzo przydatny w przypadku przegrzania lub wyziębienia. Jest to metalizowana cienka płachta z tworzywa sztucznego stosowana w celu poprawy komfortu cieplnego. Posiada dwa zastosowania – przyłożona srebrną stroną do ciała, a złotą na zewnątrz – ogrzewa niezależnie od pory roku, pozwala kumulować ciepło i w ten sposób zmniejszyć utraty ciepła organizmu. Natomiast przyłożona złotą stroną do ciała, a srebrną na zewnątrz – powoduje odbijanie promieni słonecznych. Złota strona folii, ułatwia wypromieniowywanie na zewnątrz własnego ciepła organizmu.
– kilka bandaży (różnej szerokości), zarówno dziane opaski podtrzymujące jak i bandaż elastyczny oraz rolka przylepca do zabezpieczenia
– lignina – do opatrywania ran najlepiej stosować ligninę zamiast waty, ponieważ nie przyczepia się do rany
– jałowa gaza
– opatrunek ze srebrem wzbogacony jonami srebra – czyli opatrunek przewciwbakteryjny, zawierający jony srebra idealnie nadaje się do opatrywania płytkich i głębokich ran, w tym także zakażonych lub w sytuacji znacznego prawdopodobieństwa wystąpienia infekcji. Opatrunek działa antybakteryjnie, zwalczając wszystkie groźne bakterie, patogeny i mikroorganizmy.
– opatrunki hydrożelowe – idealnie sprawdzą się w sytuacji gdy nasz pies dozna poparzenia
c) narzędzia:
– nożyczki
– rękawiczki jednorazowe – chronią zarówno psa jak i opiekuna przed przypadkowym wprowadzeniem bakterii podczas pomocy przedweterynaryjnej np. opatrywania rany
– staza lub opaska gumowa – przyda się w sytuacji konieczności zakładania opatrunków uciskowych
– strzykawka – może okazać się pomocna np podczas konieczności aplikacji leków doustnie
– termometr elektroniczny – do mierzenia temperatury dla psa. Dobrym rozwiązaniem jest termometr elektroniczny z giętką, gumową końcówką pomiarową. Przypomnę przy tej okazji prawidłowe wartości temperatury w zależności od wieku i rasy psa:
- prawidłowa temperatura ciała dorosłych psów wynosi 37,5-39°C
- prawidłowa temperatura ciała dorosłych psów dużych ras wynosi 38-38,5°C
- prawidłowa temperatura ciała dorosłych psów małych ras wynosi 38,5-39°C
- prawidłowa temperatura ciała szczeniąt (pom. 3 a 6 tyg. życia) wynosi 38,5-39°C
- temperatura ciała powyżej 40°C wskazuje na gorączkę
- temperatura ciała powyżej 41°C wskazuje na wysoką gorączkę