Barbet

 

Pochodzenie:  Francja
Grupa:  8
Sekcja:  3 Psy wodne
Próby pracy:  Tak
Średnia długość życia:  ok. 13-15 lat
Wysokość:  53-65 cm
Waga:  17-28 kg
Użytkowość:  Pies do poliwania na ptactwo wodne
Aktywność:
Podatność na szkolenie:
Zdrowie:
Pielęgnacja:
Towarzyskość:
Dziecko:
Dla alergików: Nie
Przykładowe aktywności: pływanie
Aportowanie
Dog-diving
Dogtrekking
mantrailing
Obedience
rally-o
agility

Historia rasy:

Barbet to stara francuska rasa psów myśliwskich, wywodząca się najprawdopodobniej już z VI wieku p.n.e, której nazwa pochodzi od francuskiego słowa ‚barbe’ czyli broda. Psy wodne wykorzystywane były do polowań na dzikie ptactwo a ich głównym zadaniem bylo wyszukiwanie i wyplaszanie ptactwa ukrytego w zaroślach a następnie znajdowanie i aportowanie postrzałków z wody. Barbet jest protoplastą min. pudli, bichonów, briardów i spanieli wodnych. Z czasem rasa została wyparta przez inne, a jej liczebność zwłaszcza w okresie wojny drastycznie spadła grożąc całkowitym wyginieciem barbetów, udało się ją jednak z sukcesem odbudować, choc do dziś nie jest zbyt liczna i należy do mało popularnych. Barbet występuje w dwóch umownych liniach: starej zwanej „Vieux Barbet” oraz tzw. Moderne, której rodowód to głównie pudle.

Temperament/charakter:

Barbet to pies o bardzo wesołym, radosnym usposobieniu i żywym temperamencie, zrównoważony, niezwykle łagodny, delikatny i cierpliwy. Jest świetnym pływakiem, potrafi nurkować, godzinami może pracować w trudnych warunkach w zimnej wodzie czy na mokradłach i terenach bagnistych.Jest wytrzymały, niestrudzony i odporny. Doskonale także aportuje, jest bardzo inteligentny i szybko się uczy. Uwielbia towarzystwo, świetnie sprawdza się jako pies rodzinny, kompan dzieci a także dogoterapeuta w kynoterapii. Cechuje go żywiołowość, komunikatywność, przywiązanie do opiekuna i rodziny oraz brak agresji.

Potrzeby rasy:

Barbet łatwo przystosowuje się do różnych warunkow, z powodzeniem może mieszkać w bloku, domu z ogrodem i na wsi, pod warunkiem że zapewnimy mu odpowiednia dawke ruchu i stymujacji psychoruchowej. Świetnie sprawdza się praktycznie we wszystkich sportach – począwszy od agility na dog-divingu kończąc.Ten pies to perpetum mobile o niekończących sie pokładach energii, uwielbia być w ruchu i mieć zajęcie. Idealnie sprawdzi się jako kompan pieszych i rowerowych wycieczek, wędrówek czy wypadów nad jezioro. Od opiekuna wymaga kreatywności w wymyslaniu zajęć, ponieważ szybko się nudzi, nie lubi monotonii, potrzebuje aktywności które angażowac będą jego intelekt takich jak tropienie, rewirowanie, aportowanie z wody. W trenignu są łatwe, jednak wymagają konsekwentnego i mądrego opiekuna, ze względu na swoje cechy charakteru, spryt i inteligencję.

Zdrowie i pielęgnacja:

Barbet ma wełniastą nieprzemakalną sieść, chroniącą przed zimnem, która nie linieje i nie wypada, nie jest jednak hypoalergiczna.Wymaga regularnej pielęgnacji, jednak zależnie od linii może być mniej lub bardziej klopotliwa – linia moderne posiada więcej cech pudla, przez co sierść jest trudniejsza w utrzymaniu w czystości. Linia starego typu nie jest trudna w pielęgnacji, nie wymaga strzyżenia ani trymowania. Rasa należy do długowiecznych (barbet dożywa nawet 18 lat), ze względu na niewielką liczebność trudno jest wskazać typowe dla rasy przypadłości. Mogą się zdarzać przypadki dysplazji stawu biodrowego czy chorób oczu. Nie jest jednak obciążona chorobami dziedzicznymi i nie wykazuje cech przerasowienia.

[pdf-embedder url=”https://dog.net.pl/wp-content/uploads/2017/10/1051.pdf”]