Basenji

 

Pochodzenie:  Afryka Centralna
Grupa:  5
Sekcja:  6 psy ras pierwotnych
Próby pracy:  Nie
Średnia długość życia:  12-16 lat
Wysokość:  ok. 40 cm
Waga:  10-11 kg
Użytkowość: pies myśliwski oraz do towarzystwa
Aktywność:
Podatność na szkolenie:
Zdrowie:
Pielęgnacja:
Towarzyskość:
Dziecko:
Dla alergików:  Nie

Historia rasy:

Rasa pochodzi z Afryki Centralnej, pierwsze wzmianki pochodza ze starożytnego Egiptu z około 2700 r p.n.e.a najstarszy wizerunek psa odnaleziony został w wielkiej Piramidzie Cheopsa, jednak nie wiadomo cyz psy te trafiły na dwór faraonów jak zdobycz lub dar, czy odwrotnie -zawędorwały do Afryki po upadku imperium faraonów.Początkowe próby sprowadzenia psów do Eurpy konczyły się niepowodzeniem. Dopiero w 1908 roku udało wyhodowac się pierwszy miot w berlińskim ogrodzie zoologicznym, a w 1937 roku udało się odchowac zdrowy miot Basenji przez miłośniczkę rasy Olivię Burn i ten rok uważa się za początek eurpejskiej hodowli. Do Polski rasa trafiła dopiero niedawno bo w 1993 roku.

Temperament/charakter:

Basenji to pies zrównoważony, czujny i inteligentny, bardzo niezależny, powściągliwy wobec obcych. Jest mądry, pojętny i wesoły oraz bardzo temperamentny. Nie lubi samotności i ceni bliskość swojego opiekuna. Wykazuje niezwykłe zamiłowanie do czystości i lubi przebywać w cieplejszych warunkach. Psy tej rasy w ogole nie szczekają, wydają natomiast odgłosy przypominające jodłowanie.

Potrzeby rasy:

Basenji to pies dość aktywny, trudny w treningu, z uwagi na swoją niezalezność oraz temperament. Posłuszeństwo nie leży w jego naturze – jest zbyt wielkim indywidualistą, dlatego trening muis być rozpoczęty wczesnie, a samo szkolenie prowadzone powinno być mądrze, bez musztry, krzyku i przymusu. Pies wymagac będzie od opiekuna dużo cierpliwości i łagodnego traktowania oraz spokojnego i bardzo konsekwentego prowadzenia.

Zdrowie i pielęgnacja:

pielęgnacja tego psa nie wymaga wysiłku, Basenji same dbają o swoją czystość i potrafią myć się jak koty.Ich sierść nie wydziela typowego psiego zapachu. Jest to rasa na ogół zdrowa, jednak może mieć tendencje do chorób oczu, stawów biodrowych oraz problemów z jelitami, tarczycą czy sercem.

[pdf-embedder url=”https://dog.net.pl/wp-content/uploads/2017/10/431.pdf”]