Basset Hound

 

Pochodzenie:  Wielka Brytania
Grupa:  6
Sekcja:  1.3 Małe psy gończe
Próby pracy:  Tak
Średnia długość życia:  ok. 10-12 lat
Wysokość:  30-38 cm
Waga:  20-30 kg
Użytkowość:
Aktywność:
Podatność na szkolenie:
Zdrowie:
Pielęgnacja:
Towarzyskość:
Dziecko:
Dla alergików: Nie
Przykładowe aktywności: mantrailing
nosework
dogtrekking

Historia rasy:

Rasa powstala we Francji pod koniec XVI wieku. Jej nazwa pochodzi od słowa bass – czyli niski. Przodkami rasy był nieistniejący już dziś basset d’Artois i basset artesien normand. Swój obecny wygląd i świetny węch Basset Hound zawdziecza psu pochodzącemu z krzyżówki powyższych dwóch ras i Bloodhounda, z którym został sztucznie skojarzony w Anglii. Po ras pierwszy psa tej rasy zaprezentowano na wystawie w Wolverhampton w 1880r.Wzorzec rasy opracowano jednak dopiero w 1955roku, a do Polski pierwsz Basset Hound trafił dekadę pózniej.

Temperament/charakter:

Basset to pies o silnym instynkcie gończym i sfory, ogromnym zamiłowaniu do tropienia i świetnym węchu. Jest niezależny, skoncentrowany na zadaniu, wytrwały w pracy, wytrzymały i uparty, lubi analizować otoczenie i sytuację. Jest towarzyski, cierpliwy i wyrozumiały wobec dzieci, lubi towarzystwo ludzi i innych psów, ma łagodne i niekonfliktowe usposobienie i dość żywy jak na swoją budowę temperament. To także uczuciowy kanapowiec, który mocno przywiązuje się do opiekuna oraz łakomczuch.

Potrzeby rasy:

Basset czyli psi detektyw to pies pracujący, który nie lubi nudy i potrzebuje możliwości realizowania swojej potrzeby tropienia oraz długich spacerów by utrzymać dobrą kondycję i zdrowie. Potrzebuje spokojnego, opanowanego opiekuna, lubiącego spacery i wspólne z psem aktywności. Jest psem bardzo towarzyskim, nie powinien być separowany i zle znosi samotność. Najlepiej sprawdzi się w umiarkowanych aktywnościach wykorzystujących jego niebywały zmysł węchu i w otoczeniu innych psów i ludzi. Jako, że ma spory apetyt wymaga rozsądnego dawkowania ilości jedzenia i dbałości o wystarczającą ilość aktywności fizycznej. Nie powinien biegać po schodach, warto to wziąć pod uwagę zanim pies tej rasy pojawi się w domu.

Zdrowie i pielęgnacja:

Pielęgnacja Basseta nie jest czasochłonna, króka sierść nie wymaga zbyt wielu zabiegów. Ważne jest jednak regularne przemywanie długich i zwisających uszu, oczu oraz fałd skrónych. Z racji specyficznej budowy Bassety mogą cierpieć na infekcje oczu i uszu, choroby ukladu szkieletowego, dysplazję stawu łokciowego i biodrowego, artretyzm czy dyskopatię a także skręt żołądka.

[pdf-embedder url=”https://dog.net.pl/wp-content/uploads/2017/10/1631.pdf”]