Beagle

 

Pochodzenie:  Wielka Brytania
Grupa:  6
Sekcja:  1.3 Małe psy gończe
Próby pracy:  Tak
Średnia długość życia:  12-15 lat
Wysokość:  33-41 cm
Waga:  9-11 kg
Użytkowość:  pies gończy
Aktywność:
Podatność na szkolenie:
Zdrowie:
Pielęgnacja:
Towarzyskość:
Dziecko:
Dla alergików: Nie
Przykładowe aktywności: aportowanie
dogtrekking
rally-o
pływanie
mantrailing
dummy (rekreacyjnie)
nosework
agility

Historia rasy:

Jeżeli chodzi o pochodzenie rasy to znalezć można na ten temat dwie teorie. Najprawodpodobniej jest to najstarsza rasa małych psów gonczych, przybyła na teren Anglii podczas wojny stuletniej, a pies ten powstał w wyniku selekcjii najmniejszych foxhoudów i był wykorzystywany do polowania na zające i lisy. Do dnia dzisiejszego Beagle wykorzystywane są do polowań w sforze, jednak zwykle traktowane sa jako psy rodzinne.

Temperament/charakter:

Beagle jest psem inteligentnym, odważnym, zdecydowanym i bardzo czujnym. Ma żywe i wesołe usposobienie, jest ruchliwy, energiczny i pełen inicjatywy. Posiada silnie rozwinięty instynkt myśliwski i sfory, ma świetny węch, jest niezmordowany w pogoni i bardzo wytrzymały. Doskonale radzi sobie jako płochacz i posokowiec.To pies niezależny, nieco uparty, bardzo przyjacielski i łagodny w stosunku do ludzi – nie nadaje się na stróża.

Potrzeby rasy:

beale to pies który zle znosi samotność, jest to pies gończy, który zwykle pracuje w grupie i ze względu na swoje predyspozycje nie powinien być pozostawiany w samotności i bez zajęcia. Ten pies musi pracować zgodnie ze swoimi wrodzonymi wzorcami zachowań, inaczej będzie miec tendencje do ucieczek i włóczęgostwa. Beagle lubi towarzystwo ludzi oraz innych psów, bez problemu dogada się z innym zwierzakiem w domu. Opiekun Beagla powinien byc osobą lubiąca aktywny wypocyzynek i wspólne zajęcia oraz długie spacery.Dobrze sprawdzi się jako kompan dla starszych dzieci. Świentie sprawdzi się w aportowaniu z lądu i wody, bieganiu i innych dyscyplinach opartych na współpracy.

Zdrowie i pielęgnacja:

Szata beagla nie wymaga czasochłonnej pielęgnacji, jest łatwa w utrzymaniu. Psy tej rasy sa zwykle zdrowie i długowieczne, maja jednak tendencję do otyłości dlatego wymagają regularnego ruchu, aktywności i racjonalnego dawkowania pożywienia. Mogą cierpień na choroby powiek – wypadanie gruczołu trzeciej powieki, sporadycznie zdarzają sie też przypadki padaczki oraz alergie skórne i choroby uszu.

[pdf-embedder url=”https://dog.net.pl/wp-content/uploads/2017/10/1611.pdf”]