Bearded Collie

 

Pochodzenie:  Wielka Brytania (Szkocja)
Grupa:  1
Sekcja:  1 psy pasterskie (owczarskie)
Próby pracy:  Nie
Średnia długość życia:  12-15 lat
Wysokość:  ok. 55cm
Waga:  20-25 kg
Użytkowość:  pies pasterski i do towarzystwa
Aktywność:
Podatność na szkolenie:
Zdrowie:
Pielęgnacja:
Towarzyskość:
Dziecko:
Dla alergików: Nie
Przykładowe aktywności: Frisbee
agility
rally-o
treibball
dogtrekking
mantrailing
nosework
dog-dancing
flyball

Historia rasy:

Bearded Collie pochodzi ze Szkocji, pierwsze wzmianki na temat rasy pochodzą z XVI wieku. Beardie (lub inaczej Mountain Collie) ma wspólnego protoplastę z PONem. W Szkocji i północnej Anglii wykorzystywany był do zaganiania stad i stróżowania.

Temperament/charakter:

Beardie to pies aktywny, pełen energii, bystry i inteligentny. Jest ruchliwy, wesoły i bardzo przyjacielski. Charakteryzuje go opanowanie, pewność siebie i brak skłonności do agresji czy nerwowości. Jest niekonfliktowy, oddany opiekunowi, lubi towarzystwo ludzi i posiada zdolności przystosowawcze, kiepsko natomiast znosi samotność. Rasa z powodzeniem wykorzystywana jest przy zadaniach pasterskich, wykrywaniu narkotyków oraz szukaniu ofiar pod gruzami.

Potrzeby rasy:

Beardie jako pies stworzony do wspólpracy z człowiekiem potrzebuje ruchu i aktywności z opiekunem. Ze względu na swoją wszechstronnosć świetnie nadaje się do uprawiania sportów takich jak agility,frisbee, flyball, treibball, pasienie czy tropienie. Jest psem łatwym w prowadzeniu i treningu posłuszeństwa oraz ze względu na swoje lagodne usposobienie i przyjazną naturę nie wymaga doświadczonego opiekuna, zle znosi jednak presję i wszelkie awersyjne metody wychowawcze dlatego idealny dla niego będzie opiekun opanowany i zrównoważony .

Zdrowie i pielęgnacja:

Beardie jest dość wymagający w pielęgnacji, długa sierść wymaga regularnego szczotkowania. Należy natomiast do psów niewybrednych, odpornych i mało podatnych na choroby.

[pdf-embedder url=”https://dog.net.pl/wp-content/uploads/2017/10/2711.pdf”]