Biały owczarek szwajcarski

 

Pochodzenie:  Niemcy
Grupa:  1
Sekcja:  1 psy pasterskie (owczarskie)
Próby pracy:  Nie
Średnia długość życia:  ok. 10 lat
Wysokość:  55-65 cm
Waga:  25-40 kg
Użytkowość:  pies do towarzystwa i rodzinny
Aktywność:
Podatność na szkolenie:
Zdrowie:
Pielęgnacja:
Towarzyskość:
Dziecko:
Dla alergików: Nie
Przykładowe aktywności: OBI
dogtrekking
rally-o
pływanie
mantrailing
treibball
nosework
agility

Historia rasy:

Historia BOSa jest ściśle powiazana z Owczarkiem Niemieckim, ponieważ od niego się wywodzi – do lat 30 XX wieku była to jedna rasa. Dopiero w 1933 białe umaszczenie skreślono ze wzorca ONka i uznawane za wadę dyskwalifikacyjną. BOS nie jest jednak albinosem, za białą szatę odpowiada gen recesywny po przodkach którymi były białe psy pasterskie. Jednak pogmentacja skóry, nosa czy błon śluzowych jest prawidłowa.Hodowli owczarka nie zaprzestano jednak w Kanadzie i USA, gdzie obowiązujący wzorzec rasy jest identyczny ze wzorcem ONka.W latach 70 XX wieku z USA sprowadzono do Szwajcarii psa tej rasy, który został protoplastą BOSów w Europie. Biały Owczaek został uznany za odrębną rasę w 1997 roku o nazwie Biały Owczarek kanadyjsko-amerykański, jednak oficjalnie wzorzec zatwierdzony został dopiero w 2002 roku pod dzisiejszą nazwą. Z uwagi na selektywną hodowlę dzisiejsze BOSy wyraznie już odbiegają od swojego pierwowzoru zarówno budową jak charakterem.

Temperament/charakter:

BOS to pies o łagodnym temperamencie i wysokiej inteligencji społecznej. Ma żywe, wesołe usposobienie, szybko się uczy, lubi pracować i wykonywać różne powierzone mu zadania. Cechuje go dość silnie rozwinięty instynkt stróżujący, jest czujny, uważny i zachowuje rezerwę wobec obcych, jest nieufny, lecz nie lękliwy. Jest bardzo silnie przywiązany do opiekuna, przyjacielski i łatwy w treningu. Dobrze sprawdza się także w kontaktach z dziećmi.

Potrzeby rasy:

BOS lubi prowadzić aktywny tryb życia, potrzebuje dużo ruchu i zajęć w tym także pracy umysłowej. Uwielbia zabawy na świeżym powietrzu, towarzystwo swojego opiekuna i wszelkie zadania oparte na współpracy. Nie powinien byc na długo izolowany ani zostawiany sam sobie ze względu na wrażliwą psychikę i potrzebę bliskiego kontaktu z człowiekiem. Z uwagi na to, że jest to pies posłuszny, łagodny i chętny do nauki, trening nie stwarza wiekszych problemów, warto jednak zadbac o właściwą socjalizację i szkolenie z zakresu posłuszeństwa. BOS to pies pracujący i sportowy – świetnie sprawdzi się w dyscyplinach takich jak Obedience, Rally-o, agility, nosework czy mantrailing czy dogtrekking.

Zdrowie i pielęgnacja:

BOSywystępują w dwóch odmianach okrywy włosowej – krótko i długowłosej, ich pielegnacja nie stwarza wiekszych problemów, poza okresem linienia kiedy trzeba regularnie wyczesywać podszerstek. U BOSów zdarza się dysplazja stawów biodrowych i łokciowych, mutacja genu MDR1 kóry odpowiada za wchłanianie leków oraz alergia skórna.

[pdf-embedder url=”https://dog.net.pl/wp-content/uploads/2017/10/3471.pdf”]