Bichon Frise

 

Pochodzenie:  Francja/Belgia
Grupa:  9
Sekcja:  1 Bichony i rasy pokrewne
Próby pracy:  Nie
Średnia długość życia:  ok. 13-16 lat
Wysokość:  Ok 23- 30 cm
Waga:  5-6 kg
Użytkowość:  Pies do towarzystwa
Aktywność:
Podatność na szkolenie:
Zdrowie:
Pielęgnacja:
Towarzyskość:
Dziecko:
Dla alergików: Tak
Przykładowe aktywności: Agility (mini)
nosework
Rally-o

Historia rasy:

Bichon Frise to rasa, która pochodzi z obszaru basena morza śródziemnego. Jest jedną z czterech ras należących do grupy bichonów obok maltańczyka, hawańczyka i bolończyka. Powstała w wyniku krzyżowania barbeta, pudla i maltańczyka. Bichony były bardzo popularne wśród włoskiej i francuskiej arystokracji, a w późniejszym okresie wykorzystywane były przez objazdowych artystów i cyrkowców, ze względu na swoje umiejętności uczenia się sztuczek. W okresie wojennym ich populacja znacznie spadła, a wiele hodowli zamknięto, jednak dzięki zaangażowaniu belgijskich i francuskich hodowców rozpoczęto planową hodowlę, opracowano pierwszy wzorzec i ujednolicono eksterier. Rasa oficjalnie uznana została przez francuski Kennel Club w 1933roku, przez FCI w 1960 roku, a w 1973 roku także przez amerykański Kennel Club. Dziś bichony są popularna rasą także w Polsce.

Temperament/charakter:

Bichon to piesek do towarzystwa o wesołym i radosnym usposobieniu. Jest zabawny i zadziorny, uwielbia się bawić, zwracać na siebie uwagę, błaznować i być w centrum zainteresowania. To psiak towarzyski, kontaktowy, delikatny, wrażliwy, czuły i przywiązany do opiekuna. Jest łagodny i pozbawiony agresji i nie znosi samotności. Szybko i chętnie sie uczy, jest inteligentny i bystry, z radościa i zaangazowaniem wykonuje wszystkie polecenia i przy kazdej okazji prezentuje swoje umiejętności.

Potrzeby rasy:

Bichon łatwo przystosowuje się do róznych warunków, potrzebuje jednak sporo uwagi i zainteresowania ze strony opiekuna. Kiepsko znosi samotność, która może skutkować pojawieniem się zachowań destrukcyjnych. Uwielbia pracować i uczyć się nowych rzeczy dlatego opiekun powinien wykazać się kreatywnością i zapewnić pieskowi odpowiednią stymulację psychoruchową. Szkolenie bichona jest łatwe, tymbardziej że jest on łasuchem, który chetnie wykona polecenia za smakowitą nagrodę, trzeba jednak pamiętac, że psiak ma dość wrażliwą psychikę i źle znosi krzyk, reprymendy i ostre traktowanie. Uwielbia aktywności i zabawy na świeżym powietrzu oraz umiarkowane spacery. Świetnie odnajduje się także w niektórych psich sportach oraz jako kompan zabaw dla starszych dzieci.

Zdrowie i pielęgnacja:

Biała wełnista szata bichona wymaga regularnej pielęgnacji, łatwo sie brudzi i kołtuni, wymaga strzyżenia zwłaszcza jeżeli piesek bierze udział w wystawach. W porównaniu z innymi rasami bichon traci bardzo niewiele włosów i uznawany jest za rasę hipoalergiczną, jest też pozbawiona charakterystycznego psiego zapachu. Rasa jest raczej zdrowa i długowieczna, niektóre pieski dożywaja nawet 19 lat. Zdarzają się problemy z oczami jak jaskra czy niedrożność kanalikow łzowych, schorzenia wątroby czy przeziębienia – piesek jest mało odporny na wilgoć, a z racji niskiego wzrostu łatwo ulega przemoczeniu na mokrej trawie.

[pdf-embedder url=”https://dog.net.pl/wp-content/uploads/2017/10/2151.pdf”]