Bloodhound

 

Pochodzenie:  Belgia (Ardeny)
Grupa:  6
Sekcja:  1.6 Duże psy gończe
Próby pracy:  Tak
Średnia długość życia:  ok. 10 -12 lat
Wysokość:  60-69 cm
Waga:  ok. 40-50 kg
Użytkowość:  pies gończy, służbowy pies tropiący i pies towarzyszący
Aktywność:
Podatność na szkolenie:
Zdrowie:
Pielęgnacja:
Towarzyskość:
Dziecko:
Dla alergików: Nie
Przykładowe aktywności: mantrailing
nosework
dogtrekking
pływanie

Historia rasy:

Bloodhound czyli Pies Św. Huberta, który stał się patronem rasy, swoich prodków ma w górach Ardeńskich, gdzie w klasztorze św. Huberta hodowane były psy o predyspozycjach łowieckich. W VI wieku pierwsze psy sprowadzono do Anglii, gdzie zostały skrzyżowane z nieistniejącym już talbotem i biaym psem gonczym. Nazwa Bloodhound oznacza psa czystej krwi i jest w tym dużo prawdy – psy te hoduje się w czystości rasy od 1200 lat. Prawo do rasy przyznano Belgii skąd wzięła się nazwa Psa Ś.w Huberta. Do Polski pierwsze psy tej rasy trafiły z krzyzowcami, a spora ich liczba przybyła w okresie średniowiecza.

Temperament/charakter:

Bloodhound to najwiekszy z psów tropiących, używany do odnajdywania tropu zwierzyny oraz poszukiwania zaginionych. Słynie z węchu uznawanego za najlepszy na świecie i najbardziej doskonały spośród wszystkich ras. Jest bardzo wytrzymały, samodzielny, niezmordowany, skupiony w pracy i skoncentrowany na zadaniu. Cechuje go duża wrażliwość zarowno na nagrody jak i kary i reaktywność, jest przyjacielski, towarzyski, mocno przywiazany do opiekuna, uczuciowy i pozbawiony agresji, tolerancyjny wobec innych psów i zwierząt domowych. Bywa uparty i nieufny. Na dworze jest aktywny, w domu natomiast raczej spokojny i cichy.

Potrzeby rasy:

Bloodhound w domu jest spokojny, wręcz flegmatyczny, co nie oznacza, że może prowadzic życie kanapowca. To bardo aktywny na spacerach pies, stale szukajacy ciekawych śladów. Potrzebuje ruchu, zajęcia zgodnego ze swoimi wrodoznymi zdolnościami i opiekuna, który zapewni mu długie i ruozmaicone spacery oraz cierpliwie i spokojnie ale konsekwentnie będzie go trenował pod kątem posłuszeństwa. W naturze tego psa nie leży bowiem przychodzenie na wołanie, raczej wybierze samodzielne podążanie za śladem. Nie powinien zostawać sam, izolowany na długie godziny może wykazywac zachowania niszczycielskie i wyć. Dobrze bedzie się czuł w towarzystwie drugiego psa

Zdrowie i pielęgnacja:

Bloodhound nie wymaga czasochłonnej pielęgnacji, jest sierść jest łatwa w utrzymaniu, trochę uwagi poświęcić trzeba jednak na okolice oczu i uszu, gdyż mają tendencję do infekcji stanów zapalnych. Bloodhoundy mogą mieć tendencje do zapalenia spojówek i skrętów żołądka oraz schorzeń narządu ruchu.

[pdf-embedder url=”https://dog.net.pl/wp-content/uploads/2017/10/841.pdf”]