Bokser

 

Pochodzenie:  Niemcy
Grupa:  2
Sekcja:  2.1 Molosy typ dogowaty
Próby pracy:  Tak
Średnia długość życia:  10-12 lat
Wysokość:  ok. 55-60 cm
Waga:  ok..25-30 kg
Użytkowość:  pies towarzyszący, obrończy i użytkowy
Aktywność:
Podatność na szkolenie:
Zdrowie:
Pielęgnacja:
Towarzyskość:
Dziecko:
Dla alergików:

Historia rasy:

Rasa została wyhodowana w drugiej połowie XIX wieku w Niemczech. Jej bezpośrednim przodkiem był Bullenbeisser czyli pies na byki wykorzystywany do polowania, którego przeznaczeniem było naganianie i przytrzymywanie zębami zwierzyny -stąd pożądaną cechą była szeroka kufa i szeroko rozstawione zęby.Kiedy ograniczono polowania, Bullenbeissery stały się psami gospodarskimi i zaczęto ich używać jako psów stróżujących. Pierwsze Boxery powstały ok 1830 roku w wyniku krzyżowania Bullenbeisserów z mastifami angielskimi, dogami niemieckimi oraz buldogami. Pierwotnie psów tych używano do polowań na niedźwiedzie i dziki a także do walk z bykami. Nazwa rasy po raz pierwszy pojawiła się w 1860 roku. W Polsce pierwsze psy pojawiły się w okresie dwudziestolecia międzywojennego i cieszą się dziś sporą popularnością.

Temperament/charakter:

Bokser to pies o silnym charakterze, pewny siebie, odważny, opanowany i spokojny.Bardzo czujny, nieufny i ostrożny wobec obcych oraz nieustraszony. Z drugiej strony bardzo radosny, przyjazny, oddany i wierny. Ma spory temperament, jest wesoły, energiczny i posiada żywe usposobienie, potrafi być także niezwykle wylewny. Należy do psów bardzo inteligentnych, bystrych i łatwych w szkoleniu. Świetnie sprawdza się jako opiekun i towarzysz zabaw dla dzieci ze względu na swoje duże przywiązanie i cierpliwość. Nie jest hałaśliwy i zwykle nie szczeka bez powodu.

Potrzeby rasy:

Jako pies zawsze chętny do zabawy i pracy Boxer wymaga dość aktywnego trybu życia. Ma spore zapotrzebowanie na ruch – spacer na smyczy, nawet długi to dla boksera za mało. Opiekun powinien zapewnić mu codzienną dawkę ćwiczeń fizycznych, treningów siłowych i stymulacji umysłowej. Świetnie sprawdzą się takie aktywności jak bieganie czy pływanie. Pies ten nie przepada za samotnością, nie powinien zatem być trzymany w kojcu ani zostawiany sam na długie godziny. Trening boksera najlepiej zacząć wcześnie aby okiełznać jego temperament i zawczasu nauczyć spokojnego zachowania i akceptacji innych zwierząt.

Zdrowie i pielęgnacja:

Boksery to psy czyste, mają krótką, twardą i przylegającą sierść, mało wymagającą w pielęgnacji i nie wymagającą częstych kąpieli. Jedynie w okresie linienia wymaga regularnego szczotkowania. Krótka kufa powoduje, że pies kiepsko znosi upały, jest także wrażliwy na niskie temperatury. Boxer to pies, który dość mocno się ślini, co może być uciążliwe dla domowników. Rasa ta jest narażona na choroby takie jak dysplazja stawów biodrowych, nowotwory, podzastawkowe zwężenie ujścia aorty, zwężenie zastawki tętnicy płucnej, spondyloza oraz skręt żołądka. Ma także tendencje do alergii skórnych oraz zapalenia spojówek. U białych bokserów zdarza się głuchota.

[pdf-embedder url=”https://dog.net.pl/wp-content/uploads/2017/10/1441-1.pdf”]