Border Collie

 

Pochodzenie:  Wielka Brytania (Szkocja)
Grupa:  1
Sekcja:  1 psy pasterskie (owczarskie)
Próby pracy:  Tak
Średnia długość życia:  ok. 15-17 lat
Wysokość:  ok. 53 cm
Waga:  18-22 kg
Użytkowość:  pies pasterski, zaganiający
Aktywność:
Podatność na szkolenie:
Zdrowie:
Pielęgnacja:
Towarzyskość:
Dziecko:
Dla alergików: Nie
Przykładowe aktywności: Frisbee
agility
rally-o
treibball
dogtrekking
OBI
nosework
dog-dancing
flyball
mantrailing

Historia rasy:

BC tak jak wszystkie brytyjskie psy owczarskie najprawdopodobniej pochodzi od psów z Półwyspu Iberyjskiego i jest potomkiem roboczych collie hodowanych w szkockich hrabstwach. Współczesny BC zostal wyhodowany przez pasterzy z „Border country” na pograniczu Szkocji i Anglii. Nazwa rasy została zatwierdzona w 1916 roku. BC uważany jest obecnie za najlepszego psa zaganiającego na świecie.

Temperament/charakter:

BC to pies bardzo inteligentny (wg psychologa Stanleya Corena uznany za najbardziej inteligentną rasę), niezwykle aktywny, bystry, zwinny i szybko reagujący. Jest wytrzymały i chętny do cieżkiej pracy, zdeterminowany i lubi przejmować inicjatywę. Jest uważny i bardzo podatny na trening i szkolenie, a przy tym to pies bardzo oddany opiekunowi, zrównoważony i uległy. Szybko się nudzi zwłaszcza pozostawiony sam sobie lub w zamknięciu. Samotnosć i brak zajęcia może wywolać silną frustrację i nerwicę. Jako pies pasterski pracuje bezgłośnie, do owiec podchodzi w tpowy dla siebie sposób na ugiętych łapach skradajac się.

Potrzeby rasy:

Border Collie jest stworzony do pracy z człowiekiem, lubi nowe wyzwania i najlepiej czuje się gdy ma do wykonania zadanie, dlatego potrzebuje odpowiedniej do swoich predyspozycji aktywności. Świetny we wszelkich dziedzinach sportowych jak obedience, agility, flyball, frisbee,treibball czy pasienie. Nie dla niego leżenie przed telewizorem i leniwe popoludnia. BC wymaga od opiekuna poświęcenia mu dużo czasu, nie nadaje się dla osób zapracowanych i mało aktywnych.Przy deficycie aktywności BC jak na psa pasterskiego przystało będzie z lubością pasł inne zwierzęta, dzieci lub gonił rowery i samochody.

Zdrowie i pielęgnacja:

Pielęgnacja nie jest kłopotliwa. BC ma jednak tendencje do pewnych chorób jak CEA-anomalia oczu collie, CL-Ceroidolipofuscynozy neuronalne oraz TSN- Trapped Neutrophil Syndrome. Występować może też padaczka czy dysplazja stawu biodrowego

[pdf-embedder url=”https://dog.net.pl/wp-content/uploads/2017/10/2971.pdf”]