Boston Terrier

 

Pochodzenie:  Stany Zjednoczone
Grupa:  9
Sekcja:  11 Małe molosowate
Próby pracy:  Nie
Średnia długość życia:  ok. 12-13 lat
Wysokość:  38-43 cm
Waga:  Trzy kategorie wagowe; poniżej 6,8kg, 6,8-9kg i 9-11,35 kg
Użytkowość:  Psy do towarzystwa
Aktywność:
Podatność na szkolenie:
Zdrowie:
Pielęgnacja:
Towarzyskość:
Dziecko:
Dla alergików: Nie
Przykładowe aktywności: Agility
Nosework
Rally-o
Mantrailing
dogtrekking
Frisbee
Flyball

Historia rasy:

Boston terrier to rdzenna amerykańska rasa pochodząca z Bostonu, jednak przodkowie tej rasy pochodza z Anglii – rasa powstała bowiem z krzyzowki buldoga angielskiego z nieistniejącym już białym terrierem angielskim. Za stworzenie rasy odpowiadają robotnicy – głownie imigranci brytyjscy, którzy chcieli stworzyć inteligentnego, taniego w utrzymaniu psa bojowego, którego można wystawiac do walk. Po raz pierwszy psy te pokazano na wystawie w Bostonie w 1878 roku, nieco póxniej bo w roku 1891 powstał klub tej rasy i wówczas rasa otrzymała dzisiejsza nazwę. Amerykański Kennel Club uznał rasę w roku 1893 i dość szybko stały się jedną z najbardziej popularnych ras za oceanem. Na wyspy brytyjskie pierwsze bostony trafiły w latach 30 XX wieku a około 20 lat później trafiły także na stary kontynent. Do Polski pierwsi przedstawiciele rasy przyjechali w połowie lat 90tych, a dziś cieszą się już duża popularnością zyskując coraz większe grono sympatyków.

Temperament/charakter:

Boston mimo, ze stworzony z myślą o walkach, jest wspaniałym psem do towarzystwa, nie wykazującym agresji. Ma wesołe, żywe usposobienie, jest niezwykle towarzyski, przyjacielski i kontaktowy. Posiada wiele uroku i elegancji co spowodowało, że nadano mu przydomek amerykańskiego gentelmana. Ma silny charakter, jest odważny i pewny siebie oraz przebojowy, potrafi też być uparciuchem. Jest psem łagodnym, lubiącym się bawić, pełnym werwy, bardzo żywiołowym i sprawym fizycznie. Jest niezwykle inteligentny i chętnie się uczy, bardzo silnie przywiazuje sie do opiekuna i lubi być w cetrum uwagi.

Potrzeby rasy:

Boston wymaga sporo uwagi i zainteresowania od opiekuna, jest pełny energii, którą musi spożytkować, najlepiej podczas biegania, aportowania, ćwiczeń i innych wspólnych aktywności na powietrzu. Jest bardzo sprawny fizycznie i swietnie nadaje sie do uprawiania psich sportow takich jak agility, flyball czy frisbee. Sprawdzi się jako idealny kompan dla aktywnego fana joggingu czy wycieczek, najwazniejsze aby być blisko swojego opiekuna i prowadzić urozmaicony tryb życia. Trening bostona nie powinien być trudny, to pies obdarzony inteligencją i checia do działania, jest przy tym sprytny i nieco uparty, co może przysporzyć kłopotu w wychowaniu. Odpowiednie podejscie opiekuna, spokoj, opanowanie i konsekwencja przyniesie jednak szybko efekty. Nie nadaje się dla osób bardzo zapracowanych, za to odnajdzie sie w rodzinie z dziećmi.

Zdrowie i pielęgnacja:

Pielęgnacja bostona nie jest uciażliwa ani trudna. Krótka sierść nie wymaga zbyt wielu zabiegów, wystarczy regularne szczotkowanie.Z uwagi na brak podszerstka Boston kiepsko znosi niskie temperatury i choć zdecydowanie lepiej od innych brachycefalicznych ras radzi sobie w czasie upałów, to należy uważać z aktywnością i chronić go przed przegrzaniem. Rasa ma tendecję do wypadających rzepek, dysplazji stawu biodrowego, martwicy kości udowej, jaskry, zaćmy, owrzodzenia rogówki, chorób nowotworowych i alergii. UWAGA: mocno chrapie!

[pdf-embedder url=”https://dog.net.pl/wp-content/uploads/2017/10/1401.pdf”]