Buldog francuski

 

Pochodzenie:  Francja
Grupa:  9
Sekcja:  1 Małe molosowate
Próby pracy:  Nie
Średnia długość życia:  10-12 lat
Wysokość:  23-30 cm
Waga:  8-14 kg
Użytkowość:  Pies ozdobny i do towarzystwa
Aktywność:
Podatność na szkolenie:
Zdrowie:
Pielęgnacja:
Towarzyskość:
Dziecko:
Dla alergików: Nie
Przykładowe aktywności: Rally- o
Agility (mini)

Historia rasy:

Buldożek francuski jest bliskim krewniakiem bulgoda agnielskiego, który do Francji trafił wraz z robtnikami. Początkowo hodowano je do walk, kiedy jednak wprowadzny został zakaz walk zwierząt, postanowiono wyhodować psa mniejsego i tańszego w utrzymaniu o łagodniejszym charakterze i wkrótce toy-bulldogge zyskał sporą popularność we Francji. Hodowcy z robotniczych dzielnic Paryża rozpoczęli krzyżować je z mniejszymi psami – min.mopsami i pinczerami. Psy te w tamtym okresie należały głównie do ubogich robotników i nazwywane były psami plebejskimi. Z czasem, buldożek trafił także na dwór królewski i zyskał zainteresowanie arystokracji i wyższych sfer. Pierwszy klub buldoga został został założony w Paryżu w 1880r, pierwszy wzorzec rasy natomiast ustanowiono w roku 1898. Do olski pierwsze pieski tej rasy trafily najprawdopodobniej jeszcze przed pierwszą wojną światową, a w 1937 roku powstał w Polsce Klub Buldoga Francuskiego.

Temperament/charakter:

Buldożek to niewielki pies o dużym temperamencie, żywym i wesołym usposobieniu, radosny, skory do zabaw, aktywny i energiczny. Potrafi być uparty i zadziorny, jest też bardzo odważny – cechy te odziedziczył po swoich przodkach. Silnie przywiązuje się do opiekuna, to typowy pies rodzinny który nie lubi samotności i nie powinien być zostawiany sam na długie godziny. Najchętniej stale towarzyszyłby swojemu opiekunowi we wszystkich aktywnościach. Jest przyjazny w stosunku do ludzi, ale nieufny w pierwszym kontakcie. Troskliwy i opiekuńczy wobec dzieci, chetnie spędza z nimi czas. Jest inteligentny, chętnie i łatwo się uczy, latwo przystosowuje sie do rożnych warunków i jest mało wymagający. Rasa bywa wykorzystywywana w kynoterapii jako pies terapeutyczny.

Potrzeby rasy:

Buldożek to nie typ sportowca, choć może bardzo chciałby uprawiac sport wyczynowo, posiada pewne ograniczenia, które trzeba mieć na uwadze. Jest psem aktywnym, wymagajacym uwagi i czasu na wspólne zajęcia i ćwiczenia, nie sprawdzi się jednak jako biegacz czy wyczynowiec. Z powodzeniem może brac udział w agility dla małych ras czy zawodach posluszeństwa, opiekun musi jednak mieć na uwadze, że piesek szybciej sie męczy i może miec problemy z oddychaniem przy większym wysiłku. Buldożek bardzo potrzebuje bliskiego kontaktu z opiekunem, wręcz do przesady, co często prowadzi do nadmiernego przywiązania i problemów z zachowaniem.

Zdrowie i pielęgnacja:

Krótka sierść Buldożka jest łatwa i nieskomplikowana w pielegnacji. Uwagi wymagają jedynie fałdy skórne w okolicy oczu. Jak wszystkie rasy brachycefaliczne bulżonek źle znosi upały i dość szybko się męczy. Moze cierpieć na wydłużone podniebienie miękkie, wady rozwojowe krtani i tchawicy co powoduje problemy z oddychaniem. Pies często charczy, sapie i dość głośno chrapie. Rasa narażona jest także na problemy z kręgosłupem i niedowład kończyn. Może mieć skłonności do chorób oczu i skóry oraz alergii. Jak wszystkie rasy wielkogłowe Buldożki mają problem z rodzeniem szczeniąt, dlatego konieczna jest opieka i pomoc lekarza weterynarii.

[pdf-embedder url=”https://dog.net.pl/wp-content/uploads/2017/10/1011.pdf”]