CAVALIER KING CHARLES SPANIEL

 

Pochodzenie:  Wielka Brytania
Grupa:  9
Sekcja:  7 – Angielskie spaniele ozdobne
Próby pracy:  NIE
Średnia długość życia:  9-13 lat
Wysokość:  30-33 cm
Waga:  509-8,2 kg
Użytkowość:  Psy ozdobne i do towarzystwa
Aktywność:
Podatność na szkolenie:
Zdrowie:
Pielęgnacja:
Towarzyskość:
Dziecko:
Dla alergików: Nie
Przykładowe aktywności: Agility
Rally- o
Dogtrekking

Historia rasy:

Cavalier to ulubieniec królewskiego dworu. Nazwa rasy pochodzi od miłośnika tej rasy króla Karola II, który wydał edykt umożliwiający pieskom tej rasy wstęp do wszystkich miejsc publicznych (także do brytyjskiego parlamentu). Co ciekawe dekret ten obowiązuje po dziś dzień. Rasa pochodzi najprawdopodobniej od hiszpańskich i francuskich płochaczy. Od początku cieszyła sie ogromną popularnością na dworach królewskich oraz wśród szlachty. Pieski często uwieczniano na obrazach, co potwierdza ich dużą popularność wśród brytyjskich obywateli. Początkowo znacznie różniły się wyglądem, ponieważ każdy arystokrata hodował ich własną linię.Około XVII wieku zaczęto je krzyżować z coraz bardziej popularnymi mopsami i pekińczykami, co znacząco wpłynęło na wygląd rasy. Na początku XX wieku postanowiono jednak odtworzyć pierwotny wygląd rasy. Pracy nad przywróceniem rasy podjął się amerykanin Roswell Eldridge. Rasa w starym typie została uznana przez angielski Kennel Klub w 1945 roku i nadano jej wówczas aktualną nazwę Cavalier King Charles Spaniel co oznacza Rycerski Spaniel Krola Artura.Do Polski pierwsze Cavaliery przyjechały w latach 70tych XX wieku, a pierwsze szczenięta przyszły na świat w roku 1981.

Temperament/charakter:

Cavalier to miły, uroczy i sympatyczny piesek rodzinny. Bardzo wesoły, żywy i pełen wdzięku. Jest zupełnie pozbawiony agresji oraz lęku. Uwielbia towarzystwo ludzi, zabawy, jest bardzo ufny, uczuciowy i wylewny. Mocno przywiązuje sie do opiekunów, nie znosi samotności, a pozostawiony sam jest nieszczęśliwy. Najlepiej będzie się czuł w towarzystwie drugiego psa. Cavalier uznawany jest za rasę, która świetnie sprawdza się w roli kompanów dla dzieci, są bowiem przyjacielskie, łagodne i cierpliwe.Bardzo szybko przystosowuje się do nowych warunków, to typ kanapowca, który jednak lubi także aktywność i zabawę.

Potrzeby rasy:

Rasa jest stosunkowo niewymagająca i łatwa w treningu, świetnie nadaje się zatem nawet dla niedoświadczonych opiekunów. Cavalier chętnie spędzi wieczór na kanapie na kolanach swojego opiekuna, ale także chętnie pobiega za piłką i pobawi się z dziećmi. Jest inteligentny, pojętny i lubi uczyć się nowych rzeczy. Każda aktywność z opiekunem sprawi Cavalierowi przyjemność. Trening powinien być prowadzony konsekwentnie lecz łagodnie. Świetnie sprawdzą się smakołyki, ponieważ ten piesek to łasuch. Za opiekunem potrafi chodzić jak cień, co może być uciążliwe. Warto zadbać zatem o to, by piesek potrafił zostawać sam i poświęcić czas na naukę separacji. Cavalier nie nadaje się dla osób zapracowanych, które większość czasu spędzają poza domem.

Zdrowie i pielęgnacja:

Pielęgnacja Cavaliera jest dość czasochłonna. Długa sierść wymaga regularnego czesania, kąpieli i zabiegów pielęgnacyjnych. Warto także zadbać o higienę dość wyłupiastych oczu, podatnych na infekcje, ropienie i urazy mechaniczne. Do najczęstszych schorzeń tej rasy należy niedomykalność zastawki mitralnej. Zdarzają się także choroby oczu min., katarakta, entropium, zespół suchego oka czy dwurzędowość rzęs. Coraz częściej spotyka sie także problemy i zaburzenia neurologiczne związane ze zbyt małą pojemnością czaszki.Warto zadbać o właściwa dietę, ponieważ rasa ma tendencje do tycia.

[pdf-embedder url=”https://dog.net.pl/wp-content/uploads/2017/10/1361-1.pdf”]