Chart afgański

 

Pochodzenie:  Afganistan (patronat Wielka Brytania)
Grupa:  10
Sekcja:  1 Charty długowłose lub półdługowlose
Próby pracy:  Nie
Średnia długość życia:  ok. 12-14 lat
Wysokość:  Ok 63-74 cm
Waga:  25-34 kg
Użytkowość:  Chart
Aktywność:
Podatność na szkolenie:
Zdrowie:
Pielęgnacja:
Towarzyskość:
Dziecko:
Dla alergików: Nie
Przykładowe aktywności: Coursing
Agility
Flyball
Frisbee

Historia rasy:

Chart jest bardzo starą rasą, pochodzącą z gór Afganistanu. Wg legendy korzenie charta afgańskiego sięgają czasow biblijnych, ponieważ jako pierwszy spośród wszystkich zwierząt miał zostać zabrany przez Noego na arkę. Pochodzenie tej rasy nie jest jednak dokładnie znane. Wiadomo, że wykorzystywano je do polowań na gazele, leopardy, zające czy pantery śnieżne a także jako psy pasterskie. Uznane za dobro narodowe ich sprzedaż cudzoziemncom była zabroniona, co spowodowało ze do Europy trafiły późno bo dopiero w XIX wieku. Pierwszy Klub hodowców rasy powstał w Wielkiej Brytanii w latach 20tych XX wieku, a sama rasa zarejestrowana została w 1930 roku. Do Polski pierwsze afgany trafiły w latach 70tych, a pierwszy miot przyszedł na świat w roku 1971. Dzi afgany są jednymi z bardziej znanych i popularnych chartów.

Temperament/charakter:

Afgan to z pochodzenia pies myśliwski, posiada zatem dość silny instynkt. Jednocześnie jest to pies niezależny i bardzo szybki, o bardzo żywym i dość porywczym temperamencie. Jest inteligentny, sprytny, odważny, dumny i nieufny, wobec obcych zachowuje dystans. Potrafi być czujnym stróżem, który głośno sygnalizuje szczekaniem obecność nieznajomych, nie czyni to jednak z niego psa obronnego. Afgan mocno przywiązuje się do opiekuna, jest psem wrażliwym, który potrzebuje bliskiego kontaktu z opiekunem. Po przodkach pasterskich zachował takie cechy jak opiekuńczość i łagodną naturę. Potrafi być tolerancyjny wobec dzieci,

Potrzeby rasy:

Afgan w domu jest pse cichym i spokojnym, na dworze jednak uaktywnia się jego natura i instynkty. Potrzebuje bardzo dużo ruchu, ma skłonności do gonienia innych zwierząt i przedmiotów, to pies stworzony do biegania i niezaspokojenie tej potrzeby może skutkować tendencją do ucieczek. Opiekun powinien zapewnić mu możliwość swobodnego biegania, najlepiej na dużym ale ogrodzonym terenie. Trening afgana trzeba rozpocząć wcześnie, nie jest to bowiem pies łatwy do ułożenia. Ze względu na swój bardzo niezależny charakter, należy do grupy psów uważanych za nieposłuszne oraz często błędnie uważany jest za mało inteligentnego. Ten pies nie będzie brylował na zawodach posłuszenstwa, za to doskonale sprawdzi się w sportach wymagajacych aktywności i sprawności fizycznej jak agility czy coursing. Afgan nie jest psem dla niedoświadcznego opiekuna. Wymaga spokojnego ale bardzo konsekwentnego, cierpliwego prowadzenia i treningu oraz łagodnego traktowania. Potrzebuje dużo uwagi i czasu na zaspokojenie swoich wrodzonych potrzeb i pasji do biegania. Mimo swojego arystokratycznego wyglądu nie jest to pies salonowy, lecz pies pracujący choć nie jest juz dzis wykorzystywany do pracy, to zachował wszystkie dawne cechy, a traktowany wyłącznie jako ozdoba będzie nieszczęśliwy i moze przysporzyć wiele kłopotu.

Zdrowie i pielęgnacja:

Utrzymanie afgana w nienagannym stanie wymaga sporo czau i regularnych, pracochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych. Długa sierść ma tendencję do kołtunienia, plątania i filcowania. Rasa jest raczej zdrowa i długowieczna, z częściej występujących schorzeń można wymienić dysplazję stawu biodowego, alergie (także na anestetyki), choroby nowotworowe, zaćma oraz skręt żołądka.

[pdf-embedder url=”https://dog.net.pl/wp-content/uploads/2017/10/2281.pdf”]