Chart polski

 

Pochodzenie:
Grupa:  10
Sekcja:  3 Charty krótkowłose
Próby pracy:  Nie
Średnia długość życia:  ok. 10-12 lat
Wysokość:  68-80 cm
Waga:  27-40 kg
Użytkowość:  Pies myśliwski
Aktywność:
Podatność na szkolenie:
Zdrowie:
Pielęgnacja:
Towarzyskość:
Dziecko:
Dla alergików: Nie
Przykładowe aktywności: Coursing
Wyścigi chartów
Rally-o
Agility

Historia rasy:

Chart Polski to jedna z pieciu polskich ras. Pierwsze wzmianki na jej temat pochodzą z XIII wieku. Rasa wywodzi się najprawdopodobniej od chartów azjatyckich w typie saluki. Mozliwe także że ma domieszkę krwi angielskiego greyhounda. Historia rasy w Polsce od początku związana jest z tradycją lowiecką. Psy te wykorzystywano do polowania na szybką zwierzynę, najczęściej zające, wilki i lisy. Cieszyły się uznaniem szlachty i były cenione na dworach królewskich. Po II wojnie światowej kiedy wprowadzono zakaz polowania z chartami i wraz z nastaniem władzy ludowej charty niemal całkowicie wyginęły jako symbol związany z tradycją szlchecką i polską kulturą. Próbę odbudowany rasy podjęto w latach 70tych, udało się odnaleźć rozporszone po kraju charty oraz sprowadzono kilka sztuk z Kresów Wschodnich. W roku 1973 urodzil sie pierwszy miot, w 1981 utworzono Księgę wstępną Chartow Polskich, a wzorzec rasy zatwierdzo w roku 1989.

Temperament/charakter:

Chart Polski jest psem o silnym instynkcie myśliwskim, wytrzymałym, silnym, pewnym siebie i odważnym. Jego pasją jest pogoń, są wrażliwe na ruch i i szybko się pobudzają. Pies ten jest zwinny, działa szybko i gwałtownie. Jest świadomy swojej siły i stanowczy, niezależny ale oddany swojemu opiekunowi.Jest to typowy pies jednego własciciela, nieufny wobec obcych. W domu zwykle spokojny i raczej niekłopotliwy. Potrafi pełnić rolę stróża, natomiast nie jest psem hałaśliwym i nie szczeka bez wyraźnego powodu.Chart Polski to indywidualista i choć czasem bywa czuły na ogól nie lubi zbyt częstych pieszczot.

Potrzeby rasy:

Chart Polski to pies o ogromnej potrzebie ruchu i aktywności. Nie wystarczy mu krótki spacer na smyczy, ten pies musi swobodnie biegać i gonić, stąd dobrym rozwiązaniem jest zapewnienie mu takiej możliwości poprzez udzial w coursingu czy wyścigach. Z uwagi na bardzo wysoką pobudliwość na ruch oraz instynkt łowiecki, powinien być przyzwyczjany do ignorowania poruszających się szybko innych zwierząt, osób i przedmiotów od najwcześniejszych miesięcy życia. Bardzo ważna jest właściwa socjalizacja i trening posłuszenstwa, jeżeli opiekun chce móc bezpiecznie puszczać tego psa swobodnie. Szkolenie wymagac będzie jednak sporo opanowania, cierpliwości i konsekwencji a także kreatywności i urozmaicenia, jako że jest to pies inteligentny i uparty. Spełniony na spacerze chart w domu będzie psem spokojnym i niekłopotliwym, potrzebuje jednak stałej i silnej więzi z opiekunem, nie nadaje się do kojca i nie powinien być izolowany.

Zdrowie i pielęgnacja:

Chart Polski ma krótką przylegająca sierść która nie wymaga zbyt wielu zabiegow i jest nieklopotliwa w pielęgnacji.W okresie linienia wystarczy regularnie psa przeczesywać. Jest wrazliwy na niskie temperatury i szybko traci cieplo z uwagi na cienka i mocno inaczynioną skórę. Ta cecha jednoczesnie zapobiega przegrzaniu podczas silnego wysiłku lub w czasie upałów. Rasa jest na ogół zdrowa, odnotowuje się jednak przypadki postepującego zaniku siatkowki

[pdf-embedder url=”https://dog.net.pl/wp-content/uploads/2017/10/3331.pdf”]