Chart rosyjski borzoj

 

Pochodzenie:  Rosja
Grupa:  10
Sekcja:  1 Chaty długowłose i półdługowłose
Próby pracy:  Nie
Średnia długość życia:  ok. 12 lat
Wysokość:  68-85 cm
Waga:  35-48 kg
Użytkowość:  Pies mysliwski, wyscigowy i coursingowy
Aktywność:
Podatność na szkolenie:
Zdrowie:
Pielęgnacja:
Towarzyskość:
Dziecko:
Dla alergików: Nie
Przykładowe aktywności: Coursing
Jogging
Wyścigi chartów
Canicross

Historia rasy:

Borzoj to najbardziej znana rosyjska rasa sięgająca korzeniami średniowiecza, jej nazwa pochodzi od rosyjskiego słowa rączy, szybki. Psy które były przodkami dzisiejszych Borzojów wykorzystywane były głownie do polowań na lisy, wilki i zające. Borzoj był kiedyś psem bardzo cennym, hodowanym głównie przez arystokrację. Posiadanie Borzoja wiązało się z wysoką pozycją właściciela, a otrzymanie tego psa w prezencie uznawano za wielki zaszczyt. Hodowle na dworach często liczyły po kilkadzisiąt, a nawet kilkaset psów, a wśrod włascicieli było wiele znanych osób min. Piotr Wielki, Aleksander Puszkin czy Iwan Groźny. Pierwszy wzorzec rasy spisany został w 1650 roku. W czasie rewolucji październikowej rasa kojarzona przez władzę ludową z bogactwem i przepychem niemal calkowicie wyginęła, ratunkiem był eksport psów do Wielkiej brytanii i USA. Po II wojnie światowej rozpoczęto jej odbudowę sprowadzając psy z zachodniej Europy na powrót do Rosji.

Temperament/charakter:

Borzoj to pies o silnym instynkcie mysliwskim, mimo, że od dawna pelni rolę typowego psa domowego z uwgai na zakaz polowan z psami. Szybko i gwałtownie reaguje na pojawienie się zwierzyny. To pies pewny siebie, dumny, elegancki, spokojny, bardzo powściągliwy i zrównoważony w życiu codziennym ale bardzo energiczny, szybki i wytrzymały podczas pościgu. Jest bardzo cichy, praktycznie nie szczeka, potrafi jednak być czujny oraz pełnić rolę stróża i obrońcy. Jest silny, zwinny i bardzo skuteczny w walce. Wobec obcych osób i psow zachowuje dystans i obojętność.W domu raczej flegmatyczny i spokojny. Bardzo przywiązany do opiekuna, ale nie nachalny.

Potrzeby rasy:

Borzoj to urodzony sprinter, który nie będzie chętnie spacerował leniwie u boku opiekuna długie godziny. Ten pies musi dac upust energii i realizować swoją pasję do biegania. Opiekun musi zapewnić mu naprawdę sporo aktywności. Borzoj ma dość trudny charakter co sprawia, że nie jest psem dla każdego. Potrzebuje opiekuna rozumiejącego potrzeby tej rasy, który poświeci mu dużo czasu, bedzie go traktował spokojnie ale bardzo konsekwentnie. Na spacerze trzeba zawsze mieć go na oku, kiedy zobaczy coś, co go zainteresuje, natychmiast puści się w pogoń. Borzoj nie jest psem wylewnym, nawet w stosunku do swojego opiekuna zachowuje pewien dystand choc potrafi byc także wylewny. Nie jest rasa polecana do domu z dziećmi, Borzoj nie ma w sobie cierpliwości i wyrozumiałości by znosić zaczepki i hałas.

Zdrowie i pielęgnacja:

W pielegnacji Borzoj nie jest wymagajacy, choć na pewno trzeba poświecić więcej czasu na jego szczotkowanie niz w przypadku chartów krótkowłosych. Dość długa i obfita szata wymaga regularnego czesania zwłaszcza w okresie linienia. Rasa jest raczej zdrowa i silna, natomiast narazona jest na przypadłości charakterystyczne dla dużych szybkorosnacych psów jak dysplazja stawu biorowego. Może także występowac skręt żołądka, niedoczynnosć tarczycy, choroby serca czy choroby oczu.

[pdf-embedder url=”https://dog.net.pl/wp-content/uploads/2017/10/1931.pdf”]