Chihuahua

 

Pochodzenie:  Meksyk
Grupa:  9
Sekcja:  6 Chihuahua
Próby pracy:  Nie
Średnia długość życia:  ok. 14 -16 lat
Wysokość:  15-23 cm
Waga:  ok. 0,5-3 kg
Użytkowość:  Pies do towarzystwa
Aktywność:
Podatność na szkolenie:
Zdrowie:
Pielęgnacja:
Towarzyskość:
Dziecko:
Dla alergików: Nie
Przykładowe aktywności: Nosework

Historia rasy:

Chihuahua to najmniejsza rasa na świecie, której anzwa pochodzi od największego stanu w Meksyku. Jest najstarszą rasą w północnej Ameryce, a jej przodkiem był techichi – pies Tolteków, zamieszkujących tereny Ameryki Środkowej przez Aztekami. Psom tym przypisywano magiczne moce, skladano bogom w ofierze i chowano wraz ze zmarłymi, by wskazywały drogę w zaświaty. Populacja tych malych piesków prawie zniknęła w czasach konkwistadorów, zostały pozostawione same sobie i naprawdopodobniej przeżyły w zupełnej izolacji żywiąc się gryzoniami oraz insektami. Nie były tępione przez najeźdźców, ktorzy nie byli swidomi ich religijnego znaczenia i traktowali je jako tępiciela szczurów. Historia chihi została ponownie odkryta, kiedy w 1850 r. archeolodzy natknęli się na grób azteckiego księcia a w nim posażki małego psa. Rasie nadano wówczas jej dzisiejszą nazwę i stały się znae w meksyku. Wkrótce potem ich popularność dotarła do Stanów Zjednoczonych. W 1923 roku powstał pierwszy klub miłośników rasy, a po II wojnie śwaitowej pieski trafiły na Wyspy Brytyjskie i stary kontynent.

Temperament/charakter:

Mimo, że piesek jest niemal mikroskopijnych rozmiarów, ma temerament, którym mogłby obdarzyć niejednego dużego psa. Można odnieść wrażenie, że Chihi zupełnie nie zdaje sobie sprawy ze swojego niewielkiego rozmiaru. Jest bardzo odważny, rezolutny, bojowo nastawiony do wszystkiego i wszystkich, a przy tym czujny, szybki i żywy. Z natury ciekawski, ruchliwy, bywa wybredny w doborze towarzystwa. Bardzo silnie przywiazuje się do swojego opiekuna, jest pojętny i lubi być rozpieszczany.

Potrzeby rasy:

Chihuahua choć maleńki pozostaje psem ze wszystkimi potrzebami gatunkowymi, o czym nie wolno zapominać. To nie maskotka, którą można stale nosić na rękach, przebierać w ubranka i wozić w wózeczku. Jak kazdy pies potzrebuje aktywności związanej ze swoimi wrodzonymi predyspozycjami, węszyć, tropić, bawić się, biegać, eksplorować nowe tereny i robić to każdy pies robić powinien. Absolutnie nie powinien załatwiac sie do kuwety jak kot. Chihi wymaga uwagi i czasu na trening posłuszeństwa, nie wychowywany lub nadto rozpieszczany wejdzie opiekunowi na głowę i stanie się uciążliwy. Powinien być prowadzony delikatnie i spokojnie ale konsekwentnie. Socjalizacje należy prowadzić wczesniej, jako że piesek często ma problem z akceptacją innych psów i nieznajomych osób.

Zdrowie i pielęgnacja:

Chihuahua występuje w odmianie krótko i długowłosej. Ta druga wymaga regularnego wyczesywania i częstego sprawdzania stanu uszu, krótkowłosy chihi jest natomiast mało wymagający. Rasa ma predyspozycje do schorzeń neurologicznych, niezrośnietego ciemiączka, wypadania rzepki, zapadania tchawicy i wady zgryzu. Może też cierpieć na niedrożność kanalików łzowych. Jak wszystkie rasy wielkogłowe ma problem z rodzeniem szczeniąt, dlatego konieczna jest opieka i pomoc lekarza weterynarii.

[pdf-embedder url=”https://dog.net.pl/wp-content/uploads/2017/10/2181.pdf”]