Chow Chow

 

Pochodzenie:  Chiny
Grupa:  5
Sekcja:  5 szpice azjatyckie i rasy pokrewne
Próby pracy:  Nie
Średnia długość życia:  9-15 lat
Wysokość:  ok. 50 cm
Waga:  ok. 25 kg
Użytkowość:  pies stróżujący i do towarzystwa
Aktywność:
Podatność na szkolenie:
Zdrowie:
Pielęgnacja:
Towarzyskość:
Dziecko:
Dla alergików:  Nie

Historia rasy:

Chow chow to rasa stara pochodzenia mongolskiego – liczy sobie ponad 2000 lat, wywodzi się z Chin, gdzie wykorzystywana była do stróżowania oraz polowania na wilki a także jako środek transportu w górach Tybetu. Chow chow spokrewniony jest z molosami oraz szpicami nordyckimi. Po raz pierwszy rase opisał Brytyjski Kennel Club w 1903 roku. Obecnie najwięcej psów tej rasy żyie w Stanach Zjednoczonych.

Temperament/charakter:

Chow chow to zrównoważony, pewny siebie, nieustraszony, silny, wytrzymały i odporny pies. Cechuje go silny charakter, spokój, lojalność, upór oraz niezależność i wrodzony instynkt myśliwski. Jest bardzo powściągliwy, cichy, dumny i zachowuje dystans. Nie przepada za okazywaniem uczyć i kontaktem fizycznym – głaskaniem czy przytulaniem, jednak dość silnie przywiązuje się do rodziny.

Potrzeby rasy:

Chow chow jest psem nietuzinkowym zarówno jeżeli chodzi o wygląd jak i charakter. Jest trudny w treningu, niechętnie poddaje się szkoleniu. Wymaga metodycznego prowadzenia przez osobę o silnym charakterze, spokojną, zdecydowaną i pewną siebie, a sam trening musi być oparty na zaufaniu oraz pozbawiony nerwowowści i reprymend, jako że chow chow jest psem dumnym i wrażliwym. Nie wymaga dużej aktywnosci, nadaje się dla osób lubiących spokojne, długie spacery.

Zdrowie i pielęgnacja:

dość wymagajaca sierść wymaga regularnego szczotkowania ale niezbyt częstych kąpieli. Rasa jest dośc zdrowa jednka często spotykane są problemy z powiekami (entropium) oraz podwójny rząd rzęs, a także luźne stawy kolanowe oraz przeprosty stawu skokowego. W okresie wyzszych temperatur moga pojawić się także problemy z oddychaniem.

[pdf-embedder url=”https://dog.net.pl/wp-content/uploads/2017/10/2051.pdf”]