Cocker spaniel angielski

 

Pochodzenie:  Wielka Brytania
Grupa:  8
Sekcja:  2 Płochacze
Próby pracy:  Tak
Średnia długość życia:  ok. 12-15 lat
Wysokość:  38-41 cm
Waga:  13-15 kg
Użytkowość:  Płochacz
Aktywność:
Podatność na szkolenie:
Zdrowie:
Pielęgnacja:
Towarzyskość:
Dziecko:
Dla alergików: Nie
Przykładowe aktywności: agility
Mantrailing
nosework
Aportowanie
dogtrekking
Pływanie
Rally-o

Historia rasy:

Spaniele to bardzo stara grupa psów, sięgająca historią czasów średniowiecza. Przyjmuje się, że nazwa Spaniel oznacza „psa hiszpanskiego” a spaniel pochodzi od hiszpańskich psów hodowanych do polowania i aportowania. W Anglii pojawiły się ok VIII wieku i w tym okresie nastąpił podzial na spaniele dowodne, predysponowane do pracy w wodzie, oraz spaniele lądowe, z których wyodrębniły się springery. To te ostatnie uznawane są za przodków wszystkich dzisiejszych spanieli użytkowych w tym Cocker Spanieli. Rasa została uznana przez angielski kennel Club w 1893 roku, a wzorzec rasy oficjalnie zaakceptowany został w roku 1902.

Temperament/charakter:

Cocker Spaniel to pies o bardzo żywym temperamencie, wesoły i radosny. To pies pełen życia i wigoru, zawsze chętny do pracy, przyjazny i towarzyski. Posiada silny instynkt myśliwski, pasję do biegania i węszenia, ma świent węch, jest czujny, niestrudzony, potrafi pracować w każdych warunkach terenowych, zwłaszcza w zaroślach i szuwarach. Jest uczuciowy, bardzo oddany, przyjacielski, inteligentny, pojętny i lubi się uczyc, mocno przywiązuje się do opiekuna.

Potrzeby rasy:

Miły i towarzyski Cocker Spaniel jest świetnym psem do towarzystwa, jednak ze względu na swoje wrodzone cechy charakteru i predyspozycje wymaga wczesnego i konsekwentnego treningu posłuszeństwa. To pies o ogormnym temperamencie i pasji łowieckiej, któremu nie wystraczy krótki spacer na smyczy. Szczęśliwy będzie dopiero gdy będzie mógł oddać się swobodnemu weszeniu i buszowaniu w gestej trawie, krzakach, realizować swoje zamiłowanie do pływania i aportowania. Uwielbia zabawy na świeżym powietrzu. Idealnie nadaje się jako towarzysz spacerów i wycieczek dla osób aktywnych, kompan zabaw dla dzieci i świetnie sprawdzi się w wielu psich sportach.

Zdrowie i pielęgnacja:

Szata Cocker Spaniela wymaga regularnej i starannej pielęgnacji, szczotkowania i trymowania. Szczegolna uwagę należy zwrócić na długie i słabo wentylowane uszy, które mogą być podatne na infekcje. Do najczęstszych chorób należy zaćma, jaskra, postępujący zanik siatkówki, wywinięcie powiek oraz nefropatia (dziedziczna choroba nerek)

[pdf-embedder url=”https://dog.net.pl/wp-content/uploads/2017/10/51.pdf”]