Doberman

 

Pochodzenie:  Niemcy
Grupa:  2
Sekcja:  1, Pinczery i szanucery
Próby pracy:  Tak
Średnia długość życia:  10-13 lat
Wysokość:  ok. 65-70 cm
Waga:  ok. 35-45 kg
Użytkowość:  pies do towarzystwa, obronny i użytkowy
Aktywność:
Podatność na szkolenie:
Zdrowie:
Pielęgnacja:
Towarzyskość:
Dziecko:
Dla alergików:  Nie

Historia rasy:

Nazwa rasy pochodzi od jego twórcy Fryderyka Ludwika Dobermanna, hycla i poborcy podatkowego, którego celem było wyhodowanie silnego obrońcy, stróża i pomocnika do pracy. Najprawdopodobniej rasa powstała przez krzyżowanie min. rotweilera, owczarka niemieckiego oraz wyżła niemieckiego oraz greyhounda uzyskując w ten sposób silnego i eleganckiego psa wykorzystywanego do stróżowania, pracy w służbach czy w wojsku w czasie wojny.

Temperament/charakter:

Doberman to pies o przywódczym i silnym charakterze, silny psychicznie, pewny siebie, twardy, odważny, opanowany i nieustraszony. Jest powściągliwy, bardzo inteligentny, bystry, szybko się uczy i lubi pracować. Ma przyjazne i łagodne usposobienie, jest psem oddanym i przywiązanym do opiekuna. W stosunku do obcych nieufny, wobec domowników wylewny. Ma dość żywy i średnio pobudliwy temperament.

Potrzeby rasy:

Ze względu na swoje cechy charakteru Doberman wymaga doświadczonego, opanowanego i konsekwentnego lecz spokojnego opiekuna, który właściwie poprowadzi jego socjalizację i szkolenie. Doberman jest psem stworzonym do aktywności i ruchu, potrzebuje pracy fizycznej i stymulacji umysłowej. Lubi być blisko człowieka i świetnie sprawdzi się w aktywnościach opartych na współpracy z człowiekiem.

Zdrowie i pielęgnacja:

Doberman jest rasą dość zdrową, mogą mieć jednak predyspozycje do dysplazji i kardiomiopatii oraz cierpieć na niedoczynność tarczycy i nowotwory. Krótki, twardy i ściśle przylegający do skóry włos nie wymaga wiele pielęgnacji, jednak z uwagi na brak podszerstka Doberman jest wrażliwy na niskie temperatury.

[pdf-embedder url=”https://dog.net.pl/wp-content/uploads/2017/10/1431.pdf”]