Flat Coated Retriever

 

Pochodzenie:  Wielka Brytania
Grupa:  8
Sekcja:  1 Aportery
Próby pracy:  Tak
Średnia długość życia:  ok. 8-10 lat
Wysokość:  56-62 cm
Waga:  25-35 kg
Użytkowość:  Pies myśliwski
Aktywność:
Podatność na szkolenie:
Zdrowie:
Pielęgnacja:
Towarzyskość:
Dziecko:
Dla alergików: Nie
Przykładowe aktywności: dummy
agility
Pływanie
rally-o
dogtrekking
Frisbee
nosework
mantrailing

Historia rasy:

Rasa powstała w XIX wieku w wyniku krzyżowania setera, owczarka collie, spaniela i nowofundlanda. W tym okresie powstawało wiele nowych ras, a myśliwi coraz większą wagę przykladali do specjalizacji swoich psów i wykonywanie przez nie określonych zadań. Grupa retrieverów powstała specjalnie do aportowania, natomiast celem, który przyświecał hodowcom przy tworzeniu Flata było uzyskanie psa, który będzie specjalistą od aportu z wody. Do jego zadań nie należało poszukiwanie żywej zwierzyny lecz praca po strzale i miał to być pies, który trzyma się blisko myśliwego i reaguje na wszystkie polecenia. Po raz pierwszy Flata pokazano na wystawie w Birmingham w 1859 roku. Rasa została zarejetsrowana przez brytyjski Kennel Club w roku 1898, a wzorzec zatwierdzono ćwierć wieku później w roku 1923.

Temperament/charakter:

Flat to pies o przyjaznym i wesołym usposobieniu i bardzo silnym naturalnych instynkcie łowieckim.To urodzony aporter, pełen zapału, o ogromnej potrzebie współpracy z człowiekiem. Nadaje się do pracy w niemal każdych warunkach i terenie. Jest pewny siebie, wierny, pełny entuzjazmu, łagodny, cierpliwy, przyjacielski i zawsze skory do zabawy. Bardzo przywiązuje się do opiekuna, którego zawsze próbuje zadowolić i lubi być w centrum uwagi. Chętnie i szybko się uczy, ma jednak dość miękką i wrażliwą psychikę. Jest ufny, nie hałaśliwy i nie nadaje się na stróża.

Potrzeby rasy:

Flacik to pies, który nie znosi bezczynności, jego wrodzone predyspozycje powodują, że musi mieć dostarczaną odpowiednia ilość stymulacji psychofizycznej. To pies stworzony do pracy z człowiekiem, świetnie sprawdza się we wszystkich zajęciach związanych z tropieniem, aportowaniem i pływaniem. Uwielbia aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu, wycieczki i ćwiczenia, nie ominie żadnej okazji by popływać lub pobrodzić i pobawić się w kałuży. Na spacerze zwykle nie oddala się od opiekuna i ma go zawsze w zasięgu wzroku. Zdecydowanie nie nadaje sie dla leniuchów preferujących stacjonarny tryb życia. Ze względu na swoj bardzo łagodny charakter Flat bardzo dobrze sprawdza się także jako towarzysz dzieci, pies asystujący i dogoterapeuta. Jest łatwy w układaniu i treningu,kiepsko znosi samotność, porzebuje stałego kontaktu z opiekunem i łagodnego prowadzenia.

Zdrowie i pielęgnacja:

Szata Flacika wymaga nieskomplikowanej ale regularnej pielęgnacji i systematycznego szczotkowania, ponieważ dłuższa sierść ma tendencje do filcowania. Rasa na ogół jest zdrowa, ma jednak predyspozycje do dysplazji stawu biodrowego, chorób oczu oraz nowotworów. Flaty dobrze znosza niskie temperatury (wyhodowane do pracy nawet w lodowatej wodzie), natomiast gorzej tolerują upały.

[pdf-embedder url=”https://dog.net.pl/wp-content/uploads/2017/10/1211.pdf”]