Golden Retriever

 

Pochodzenie:  Wielka Brytania
Grupa:  8
Sekcja:  1 Aportery
Próby pracy:  Tak
Średnia długość życia:  11-14 lat
Wysokość:  51-61 cm
Waga:  25-35 kg
Użytkowość:  Pies myśliwski
Aktywność:
Podatność na szkolenie:
Zdrowie:
Pielęgnacja:
Towarzyskość:
Dziecko:
Dla alergików: Nie
Przykładowe aktywności: Dummy
Rally-o
Mantrailing
Agility
Pływanie
nosework
Dogtrekking

Historia rasy:

Golden Retriever powstał pod koniec XIX wieku w Wielkiej Brytani. To jedna z sześciu ras retrieverów. Powstała do aportowania zwierzyny po strzale.Można domniemywać ze do jej powstania przyczynił się rozwój broni palnej, ponieważ wzrosło w tym okresie zapotzrebowanie na psy, które potrafiłyby czekać przy myśliwym na sygnał strzału oraz wyszukiwac, nieraz w dosyć odległym terenie, postrzelonej zwierzyny. Za twórcę rasy uznaje się Doodleya arijoribanksa, lorda Tweedmouth, który skrzyżował żółtego retrievera gładkowłosego z tweed water spanielem i wavy coated retrieverem, a w kolejnych pokoleniach krzyżował je także z labradorami, seterami irlandzkimi oraz bloodhoundami. W efekcie powstał pies o silnym instynkcie aportera i tzw.miękkim pysku, czyli delikatnym uchwycie bez przebijania skóry. Rasa szybko zyskała popularność. Początkowo zarejestrowana została jako złocisty flat coated retriever. Brytyjski Kennel Club uznał Goldena za odrębną rasę w 1920 roku i wówczas nadano jej obecną nazwę. Do Polski pierwsze psy tej rasy zostały sprowadzone z duńskich hodowli, a pierwszy miot przyszedł na świat w 1990 roku. Obecnie Golden jest w Polsce jedną z najpopularniejszych ras.

Temperament/charakter:

Golden to pies o zrownoważonym temperamencie i miłym , przyjaznym usposobieniu. Jest jedną z najbardziej wszechstronnych ras użytkowych. Ma silnie rozwiniety instynkt myśliwski, świetny węch, naturalną zdolność do pracy i pasję aportowania. Mimo swoich wrodzonych predyspozycji sprawdza się swietnie jako pies rodzinny. Wykorzystywany jest także w ratownictwie, służbach i dogoterapii oraz jako pies asystujący. Jest idealnym kompanem dla dzieci, z uwagi na swoje opanowanie, cierpliwość i łagodną naturę. Jest inteligentny, pewny siebie, potulny, łatwo i szybko się uczy, chętnie i entuzjazmem wykonuje wszystkie polecenia starając się zadowolić swojego opiekuna. Silnie przywiazuje się do rodziny, jest wierny, oddany i uczuciowy, bardzo towarzyski i z tego powodu nie nadaje się na stróża.

Potrzeby rasy:

Golden to członek rodziny, który lubi być w centrum uwagi, przynależeć do rodziny i uczestniczyć we wszystkich aktywnościach. Potrzebuje stałego bliskiego kontaktu z opiekunem. Jako pies mysliwski potrzebuje znacznej ilosci ruchu, aktywnosci na świeżym powietrzu oraz zadań do wykonania. Z lubością i entuzjazmem będzie pływał, aportował,nosił przedmioty, tropił i wykonywał wszystkie zadania. Jest łatwy i niewymagajacy w treningu, nadaje sie nawet dla niedoświadczonych opiekunów, powinien być prowadzony konsekwentnie lae łagodnie bez krzyków czy form przymusu. Trzeba też pamietać, że nie jest to leniwiec kanapowy i brak odpowiedniej stymulacji psychoruchowej może prowadzić do problemów z zachowaniem. Golden najlepiej sprawdzi się u boku osoby spokojnej i opanowanej, ale prowadzącej aktywny tryb życia, lubiącej wycieczki do lasu czy nad wodę.

Zdrowie i pielęgnacja:

Golden wymienia sierść cały rok ale dwa rasy do roku linienie jest nasilone, szata wymaga regularnego, cotygodniowego wyczesywania i szczotkowania. Rasa jest odporna, dobrze znosi niskie temperatury, gorzej znosi upały. Ma tendencję do nadwagi ze względu na łakomstwo. Najcześciej spotykanym schorzeniem jest dysplazja stawu biodrowego, czasem łokciowego, choroby powiek,zaćma,atrofia siatkówki, infekcje uszu i alergie skórne. Golden może mieć także tendencję do skrętu żolądka, niedoczynnosci tarczycy i zapalenia jelit.

[pdf-embedder url=”https://dog.net.pl/wp-content/uploads/2017/10/1111.pdf”]