Gończy polski

 

Pochodzenie:  Polska
Grupa:  6
Sekcja:  1.01.17 Duże psy gończe
Próby pracy:  Tak
Średnia długość życia:  ok. 12-15 lat
Wysokość:  50-59 cm
Waga:  22-27 kg
Użytkowość:  Pies gończy
Aktywność:
Podatność na szkolenie:
Zdrowie:
Pielęgnacja:
Towarzyskość:
Dziecko:
Dla alergików: Nie
Przykładowe aktywności: agility
dogtrekking
rally-o
pływanie
mantrailing
nosework
Jogging

Historia rasy:

Gończy Polski to jedna z pięciu polskich ras, która podobnie jak wszystkie europejskie psy gończe pochodzi od psów św. Huberta. Do Polski gończe trafiły z Włoch, francji oraz ze Wschodu. W Polsce psy w tym typie hodowano na terenach południowych i Mazowszu. W czasach wojny psy te niemal całkowicie wymarły, jednak na początku drugiej połowy XX wieku dwóch kynologow rozpoczęło prace nad odbudową polskich gończych. Płk Jerzy Pawłusiewicz rozpoczął hodowlę na bazie dwóch psów odziedziczonych po ojcu i przywiezionych z Bieszczad i Podkarpacia, natomiast płk. Piotr Kartawik pierwsze psy do hodowli przywiózł z wileńszczyzny. Obydwie hodowle dość znacząco się różniły – psy płk. Kartawika były większe i cięższe i to one jako pierwsze zostały zarejestrowane w Związku Kynologicznym pod nazwą Ogar Polski w 1963 roku, natomiast psy płk. Pawłusiewicza o lżejszej budowie i nieco mniejsze przed długi czas hodowano amatorsko. Tymczasowy wzorzec rasy opracowany został w 1984 roku, a oficjalnie uznany został dopiero w listopadzie 2006 roku podczas Światowej Wystawy Psów Rasowych w Poznaniu.Gończy Polski także obecnie używany jest jako pies myśliwski do polowań na grubą zwierzynę, płochacz i aporter.

Temperament/charakter:

Gończy Polski to doskonały pies myśliwski o świetnym węchu, orientacji i pasji do pogoni. Ma charakterystyczny melodyjny gon, o tonacji niższej u psów i wyższej u suk. Podczas polowania jest cięty, zdecydowany i szybki. Ma zrównoważony charakter ale spory temperament, jest psem niezwykle odważnym, inteligentnym, podatnym na trening.To wierny towarzysz, który bardzo silnie przywiązuje się do opiekuna. W stosnku do obcych zachowuje rezerwę, świetnie sprawdza się w roli stróża, nie jest jednak hałaśliwy i nie szczeka bez potrzeby. Gończy Polski jest przyjacielski, nieagresywny, serdeczny i potrafi byc bardzo wylewny, uwielbia pieszczoty i głaskanie.

Potrzeby rasy:

Przedstawiciel tej rasy wymaga sporo aktywności i ruchu, z uwagi na swój dość duży i żywiołowy temperament. Szybko i chętnie się uczy, dlatego konieczne jest zapewnienie mu urozmaicenia i regularnych ćwiczeń. Nie znosi bezcznnosci, uwielbia spacery i niezależnie od panujących warunków atmosferycznych trzeba zapewnić mu odpowiednią dawkę aktywności, w przeciwnym razie może zacząć wykazywać problemowe zachowania związane z frustracją i stresem. Mimo silnego instynktu myśliwskiego w treningu jest dość łatwy do ułożenia, nie nadaje się jednak dla niedoświadczonego opiekuna. Ten pies świetnie pływa i aportuje, doskonale sprawdza się w psich dyscyplinach sportowych takich jak agility, rally-o, jogging, mantrailing czyli wszystkich zajęciach, które pozwolą mu wykorzystać wrodzone zdolności i predyspozycje. Akceptuje inne zwierzęta i najlepiej czuje się w grupie, zatem będzie się sprawdzał w domu, w którym jest wiecej psów.

Zdrowie i pielęgnacja:

Pielęgnacja tego psa nie jest trudna i skoplikowana, krótka sierść wymaga jedynie regualrnego wyczesywania w okresie linienia. Uwgai wymagają uszy a także opuszki łap.Rasa na ogół jest zdrowa i odporna, schorzenia genetyczne i dziedziczne występują bardzo rzadko. Mogą zdarzać się natomiast przypadki nużycy u szczeniąt.

[pdf-embedder url=”https://dog.net.pl/wp-content/uploads/2017/10/3541.pdf”]