Greyhound

 

Pochodzenie:  Wielka Brytania
Grupa:  10
Sekcja:  3 Charty krótkowłose
Próby pracy:  Nie
Średnia długość życia:  ok. 10-13 lat
Wysokość:  65-75 cm
Waga:  26-36 kg
Użytkowość:  Chart
Aktywność:
Podatność na szkolenie:
Zdrowie:
Pielęgnacja:
Towarzyskość:
Dziecko:
Dla alergików: Nie
Przykładowe aktywności: Coursing
Wyścigi chartow
Rally-o
Jogging

Historia rasy:

Greyhound jest uważany za jedną z najstarszych ras na świecie, prawdopodobnie pochodzi z Bliskiego wschodu, a malowidła przedstawiajace psy w tym typie znaleźć można na ścianach egipskich grobowców, najpewniej bowiem psy chowane były razem ze swoimi opiekunami. Greyhound uważany jest za protoplastę wszystkich chartów. Do Europy zostały sporwadzone przez Rzymian i Fenicjan. Psy te cenione były przez arystokrację i wyższe warstwy społeczne.Pełniły rolę psów myśliwskich, których zadaniem było dogonić i schwytać zdobycz. Dzisiaj Greyhoundy to głównie psy wyścigowe. Są to psy niezwykle szybkie i skoczne, ich osiągi siegają 72 km/h i szybkoscią ustępują jedynie gepardowi, a najdłuższy odnotowany w pogoni skok wynósł 9m.

Temperament/charakter:

Greyhound to pies myśliwski z wrodzoną pasją do biegania i pogoni.Jest silny i bardzo wytrzymały. Cechuje go zrównoważony charakter, delikatność i łagodne usposobienie. W domu jest spokojny i cichy, rzadko szczeka. Wykazuje dużą cierpliwość w stosunku do domowników, jest inteligentny i szybko się uczy. Mocno przywiązuje się do przewodnika, jest lojalny i nie wykazuje agresji. UWAGA – posiadanie lub hodowanie charta wymaga zezwolenia!

Potrzeby rasy:

Chart angielski mimo, że dziś jest to głownie pies do towarzystwa, zachował swój instynkt myśliwski i potrzebę ruchu. Nie chodzi tu jednak o spokojne długie spacery lecz o silny jednorazowy wysiłek fizyczny czyli szybki bieg, który pozwoli greyhoundowi zaspokoić potrzebę pogoni. Ten pies to sprinter, nie maratończyk. Najlepiej odnajdzie się u boku aktywnej fizycznie osoby, która znajdzie czas na zaspokojenie potrzeby charta przykładowo biorąc z nim udział w wyścigach chartow lub coursingu. Greyhound nie wymaga doswiadczonego opiekuna i dość łatwo się szkoli, trening powinien być spokojny, pozbawiony wszelkich awersyjnych metod, greyhound jest bowiem bardzo wrażliwy na ostre traktowanie. Z uwagi na pasję pogoni wymaga bardzo dużej kontroli i perfekcyjnie wypracowanego przywołania, jeżeli ma biegać bez smyczy na otwartym terenie. Uważać tez trzeba na małą zwierzynę, która może stac się jego łupem.

Zdrowie i pielęgnacja:

Pielęgnacja greyhounda jest jest nieskomplikowana, ponieważ krótka sierść nie wymaga zbyt wielu zabiegów pielegnacyjnych i nie linieje zbyt obficie. Może natomiast cierpieć na owrzodzenia skóry. Rasa ponadto jest bardzo wrażliwa na niektóre leki w tym anestetyki, ponieważ wątroba wolniej metabolizuje toksyny. Ostrożnosć trzeba także zachować podczas odrobaczania, ponieważ rasa jest wrazliwa na preparaty zawierajace fosforany organiczne. Jako psy o głebokiej klatce piersiowej mogą także byc podatne na skręty żołądka. Z uwagi na znikomą warstwę tkanki tłuszczowej jedynie 16%), greyhound jest bardzo wrażliwy na chłód i szbko traci ciepło.

[pdf-embedder url=”https://dog.net.pl/wp-content/uploads/2017/10/1581.pdf”]