Gryfon Korthalsa

 

Pochodzenie:
Grupa:  7
Sekcja:  1 Wyżły kontynentalne
Próby pracy:  Tak
Średnia długość życia:  ok. 10-12 lat
Wysokość:  50-60 cm
Waga:  23-27 kg
Użytkowość:  wszechstronny wyżeł. Wykorzystywany głównie do szukania zranionej zwierzyny
Aktywność:
Podatność na szkolenie:
Zdrowie:
Pielęgnacja:
Towarzyskość:
Dziecko:
Dla alergików: Nie
Przykładowe aktywności: dummy
agility
canicross
rally-o
dogtrekking
nosework
mantrailing

Historia rasy:

Rasa powstała pod koniec XIX wieku i choć oficjalnie uznana została za francuską, to swoje powstanie zawdzięcza holendrowi – Eduard Korthals, który prowadził hodowle na terenie Niemiec. Celem który przyświecał hodowcy było uzyskanie wszechstronnego psa mysliwskiego, chętnego do pracy, oddanego, wytrzymałego, odpornego i przyjaznego oraz niezbyt ciężkiego i zdolnego do szybkiego biegania. Psy z hodowli zostały wpisane do pierwszej księgi hodowlanej gryfonów w 1889r. Hodowlę kontynuował baron szwajcarskiego Ginginsa d’Eclepens. Gryfon Korthalsa jest wyżłem szorstkowłosym, którego bardzo łatwo pomylic można z Wyżłem Niemieckim Szorstkowłosym lub czeskim fouskiem. Najliczniej rasa występuje we Francji, w Polsce jest mało popularna.

Temperament/charakter:

Gryfon jest psem o bardzo miłym, radosnym i pogodnym usposobieniu, uwielbia się bawić i głaskać, jest towarzyski, niezwykle kontaktowy i bardzo potrzebuje bliskiego kontaktu z opiekunem. Ma silnie rozwinięty instynkt myśliwski, jest chętny do pracy i szybko sie uczy, dobrze pływa i aportuje z wody. Jest inteligentny, pewny siebie, niezależny, bywa też uparty. Cechuje go także łagodność i wrazliwość, dobrze sprawdzi się jako pies rodzinny.

Potrzeby rasy:

Gryfon to pies myślwiski o czym nie wolno zapominać. Wymaga regularnego ruchu, sporej aktywności i pracy w bliskkiej współpracy z opiekunem. Świetnie sprawdzi się jako towarzysz osoby lubiącej jogging, spacery, piesze i rowerowe wycieczki. W treningu jest nieywmagajacy, bardzo chętnie się uczy i uwielbia wspólne z człowiekiem zajęcia, warto te cechy wykorzystac podczas szkolenia. Nie znosi jednak przymusu i ostrego trakotwania. Ze względu na swoje zamiłowanie do pracy, biegania, pływania i aportowania będzie się nadawał do sportów takich jak dummy, canicross czy rally-o.

Zdrowie i pielęgnacja:

Gryfon jest łatwy w pielęgnacji, sierść wymaga regularnego szczotkowania i większej uwagi zwłaszcza po bieganiu w zaroślach , aby usunąc przyczepione liście czy patyki. Włos gryfona jest bardziej miękki, dłuższy i bardziej obfity. Rasa jets generalnie zdrowa i odporna, mogą wystepować sporadycznie przypadki dysplazji stawu biodrowego

[pdf-embedder url=”https://dog.net.pl/wp-content/uploads/2017/10/1071.pdf”]