Pochodzenie:  Niemcy
Grupa:  2
Sekcja:  2.2 Molosy typu górskiego
Próby pracy:  Tak
Średnia długość życia:  10-14 lat
Wysokość:  ok. 60-70 cm
Waga:  ok. 25-40 kg
Użytkowość:  pies służbowy
Aktywność:
Podatność na szkolenie:
Zdrowie:
Pielęgnacja:
Towarzyskość:
Dziecko:
Dla alergików: Nie

Historia rasy:

Nazwa Hovawart oznacza strażnika podwórza. To jedna z ras wywodzących się ze średniej wielkości psów wiejskich, której zadaniem było pilnowanie zagród. Jednolity typ rasy powstał jednak dopiero na początku XX wieku w wyniku kojarzenia psów wiejskich z owczarkami niemieckimi, leonbergerami, nowofundlandami czy lanseerami i szwajcarskimi psami pasterskimi. Regularna hodowla rozpoczęła się w 1900 roku, a ksiegę hodowlaną otworzono w roku 1922. Dziś wiele z tych psów pracuje w policji i ratownictwie.

Temperament/charakter:

Hovawart to pies o zrównoważonym charakterze, stabilnej i silnej osobowości i raczej łagodnym usposobieniu. Jest czujny i nieufny wobec obcych przez co rasa uznana jest za świetnych stróżów. Hovek to pies, którego cechuje silne przywiązanie do opiekuna, inteligencja i wysoka motywacja do pracy. Odznacza się pewnością siebie, odpornością na stres i wszechstronnością. Posiada też dość silnie rozwinięty instynkt obronny.

Potrzeby rasy:

Hovek to pies pracujący, aktywny, któremu trzeba zapewnić odpowiednią dawkę ruchu i zajęć umysłowych aby mógł w pełni zrealizować swoje potrzeby. Świetnie sprawdzi się jako towarzysz osoby aktywnej lubiącej różnorodne sporty, ponieważ szybko się nudzi. Idealnie sprawdzi się w tropieniu, pływaniu, obronie, bieganiu i innych aktywnościach, w których będzie mógł zaprezentować nabyte umiejętności i spożytkować energię. Trening posłuszeństwa warto rozpocząć wcześnie i zadbać o właściwą socjalizację. Opiekun powinien prowadzić Hovka konsekwentnie, spokojnie i z dużym zaangażowaniem, być przy tym opanowany i cierpliwy.

Zdrowie i pielęgnacja:

Rasa jest dość zdrowa, jednak może być narażona na choroby dotykające wszystkie duże rasy jak dysplazja stawu biodrowego czy skręt żołądka. Szata Hovka jest dość długa i wymaga regularnego szczotkowania, zaniedbana ma tendencję do filcowania i plątania.

[pdf-embedder url=”https://dog.net.pl/wp-content/uploads/2017/10/1901.pdf”]