Jack Russell Terrier

 

Pochodzenie:  Wielka Brytania
Grupa:  3
Sekcja:  2 teriery małe
Próby pracy:  Uznaniowe
Średnia długość życia:  ok. 15 lat
Wysokość:  25-30 cm
Waga:  5-6 kg
Użytkowość:  terier pracujący, do norowania. Doskonały pies do towarzystwa
Aktywność:
Podatność na szkolenie:
Zdrowie:
Pielęgnacja:
Towarzyskość:
Dziecko:
Dla alergików: Nie
Przykładowe aktywności: flyball
nosework
agility
frisbee
dogtrekking
mantrailing

Historia rasy:

Jack Russell wywodzi się z Anglii ok. XIX wieku, i powstała z angielskiej rasy parson jack Russel terrier, jednak uformowała się w Australii. Wśród swoich przodków ma foksteriery, beagle, bulteriery, welsh corgi, lakelandy oraz sealyhamy. Rasa wyhodowana została przez myśliwego i pastora Johna Russella do wypłaszania zwierzyny z nor i kryjówek.

Temperament/charakter:

Jack Russell to pies zawsze gotowy do działania, bardzo aktywny i radosny. Jednoczesnie jest czujny, inteligentny i bardzo sprytny. Ma silny instynkt łowiecki, potrafi być uparty i bezkompromisowy. Łatwo adaptuje się do nowych sytuacji i warunków, jest bardzo lojalny, odważny i niezwykle wytrwały w pracy. Ma skłonność do silnej i naglej ekscytacji. Lubi się bawić i silnie przywiązuje się do opiekuna.

Potrzeby rasy:

Jack Russell to pies dla doświadczonego, kreatywnego i cierpliwego opiekuna. Wymaga wczesnej socjalizacji z psami a także żelaznej konsekwencji w wychowaniu i treningu posłuszeństwa. Najlepiej sprawdzi się u boku bardzo aktywnej osoby, która będzie przed nim stawiała wyzwania i zadania do wykonania. Opiekun będzie musiał poświęcić mu sporo uwagi i czasu oraz zapewnić dużą dawkę ruchu i urozmaicenia.Znudzony może mieć skłonnosci do zachowań destrukcyjnych. Jack Russell bardzo lubi wszelkie aktywności związane z bieganiem i pogonią za celem. Świetnie sprawdzi się w ćwiczeniach agility, flyball-u czy tropieniu. Ze względu na swoją dość gwałtową naturę i zapalczywość nie nadaje się do domu z małymi dziećmi.

Zdrowie i pielęgnacja:

Rasa łatwa w pielęgnacji i mało wymagająca w utrzymaniu. Sierść może występowac w odmianie gładkiej, szorstkiej lub drutowatej. Jack Russelle są rasą długowieczną, nie mają predyspozycji do chorób genetycznych i wad rozwojwych. Miewają skłonności do problemów skórnych na tle alergicznym.

[pdf-embedder url=”https://dog.net.pl/wp-content/uploads/2017/10/3451.pdf”]