Jamnik

 

Pochodzenie:  Niemcy
Grupa:  4
Sekcja:
Próby pracy:  Tak
Średnia długość życia:  14-17 lat
Wysokość:  wielkość jamnika mierzona jest nie wysokoscią w kłebie lecz masą ciała i obwodem klatki piersiowej.
Waga:  ok. 6,5 kg dla jamnika standardowego, 4 kg dla miniaturowego i 3,5 kg dla króliczego
Użytkowość:  pies myśliwski do polowań na i pod ziemią
Aktywność:
Podatność na szkolenie:
Zdrowie:
Pielęgnacja:
Towarzyskość:
Dziecko:
Dla alergików: Nie

Historia rasy:

Rodowód jamnika wywodzi się od psów gończych, które wykorzystywano do pracy na i pod ziemią. Rasa znana jest od średniowiecza a nazwę swą zawdziecza swojej użytkowoowści – psy byłyprzystosowane do tropienia borsuków w norach. Pierwszy wzorzec rasy opracowany został w 1879 roku, a najstarszy klub jamnika założony został w 1888 roku. Dzisiejszy jamnik to wszechstronny użytkowy pies myśliwski, norujący, gończy i tropiący hodowany w trzech odmianach wielkości (standard, miniatura i króliczy) oraz włosa (krótkowłosy, długowłosy i szorstkowłosy) przy czym za najstarszego jamnika uważa się jamnika krótkowłosego.Dopiero w wyniku skrzyżowania go z cocker spanielami lub długowłosymi płochaczami powstał jamnik długowłosy, natomiast szorstkowłosy to krzyżówka jamnika krótkowłosego z terierami i sznaucerami miniaturowymi.

Temperament/charakter:

Pies wytrwały, aktywny, odważny, o zrównoważonym temperamencie, odbarzony świetnym węchem, z natury przyjacielski, radosny i wierny. Jednocześnie jest psem inteligentnym, niezależnym, zaradnym i dość upartym a przy okazji także łakomym.

Potrzeby rasy:

Jamnik mimo swojego niewielkiego wzrostu i krótkich łapek wymaga dość sporo aktywności, uwielbia biegać i przecierać nowe szlaki. Jako pies myśliwski chętnie pogoni małe dzikie zwierzę lub ptaka, dlatego opiekun pieska powinien zadbac o jego bezpieczenstwo gdy jest puszczany swobodnie i za wczasu rozpocząc trening posłuszeństwa co dodatkowo będzie wymagało odrobiny cieprliwości jako ze jamnik potrafi być czasem uparty. Z drugiej strony jamnik po katywnym spacerze chętnie zajmie ulubione miejsce na kanapie obok swojego opiekuna i odda się relaksowi, można zatem powiedziec że łączy w sobie dwie natury

Zdrowie i pielęgnacja:

jamnik nie wymaga skomplikowanej pielegnacji. Nie gubi sezonowo włosa i nie wymaga strzyżenia. Odmiana długowłosa wymaga jedynie systematycznego szczotkowania natomiast szorstkowłosa trymowania. Jamnik to rasa długowieczna, jednak jest podatna na niektóre choroby – najczęściej zdarzają się schorzenia kręgosłupa, co związane jest ze specyficzną budową anatomiczną i brakiem możliwości amortyzowania wstrząsu podczas biegania i skoków oraz częstym przekarmianiem piesków.

[pdf-embedder url=”https://dog.net.pl/wp-content/uploads/2017/10/1481.pdf”]