Labrador Retriever

 

Pochodzenie:
Grupa:  8
Sekcja:  1 Aportery
Próby pracy:  Tak
Średnia długość życia:  ok. 10 -13 lat
Wysokość:  54-57 cm
Waga:  ok. 25-35 kg
Użytkowość:  Aporter
Aktywność:
Podatność na szkolenie:
Zdrowie:
Pielęgnacja:
Towarzyskość:
Dziecko:
Dla alergików: Nie
Przykładowe aktywności: Dummy
Rally-o
pływanie
Agility
dogtrekking
Mantrailing
Nosework

Historia rasy:

Labrador to jedna z sześciu ras retrieverów, wywodzi się podobnie jak landseer i nowofundland od psów z Nowej Fundlandii, wykorzystywanych przez rybaków przy połowach ryb do wyciągania sieci. Do Anglii psy trafiły w XIX wieku na statkach rybackich. Jednym z pierwszych nabywców był lord Malmesbury, hodowca, który wymyślił rasie nazwę Labrador. Na wyspach szybko zauwazono i doceniowo walory użytkowe psów podczas polowania na ptactwo oraz ich niebywałą umiejętność aportowania. Pierwszy klub rasy i wzorzec powstał w 1916 roku. Początkowo uznawano jedynie czarne labradory, klub labradorów biszkoptowych powstał w 1925r. Do Polski pierwsze labradory przyjechały w 1986 roku i dziś cieszą się olbrzymią popularnością.

Temperament/charakter:

Labrador jest uważany za najbardziej wszechstronnego psa użytkowego, to niezawodny płochacz, pies dowodny i aporter. Równie dobrze radzi sobie jednak także w innych dziedzinach, ma doskonały węch dlatego często wykorzystywany jest przez służby do wykrywania narkotyków oraz w ratownictwie. Świetnie radzi sobie także w roli psa przewodnika, psa asystującego oraz dogoterapeuty. To pies stworzony do współpracy z człowiekiem, ma zrównoważony temperament, jest otwarty, przyjazny i łagodny, cierpliwy, inteligentny i bystry. Łatwo i chetnie się uczy, jest posłuszny choć bywa też uparty. Cechuje go niezwykły zapał do pracy, żywiołowość, ruchliwość, figlarność, skłonność zabawy, przyjacielskość oraz tolerancja. Jest świetnym kompanem dla najmłodszych, nie wykazuje agresji i nie nadaje się na stróża.

Potrzeby rasy:

Labs posiada silny instynkt aportera, wrodzoną chęć do pracy, a powierzone zadania wykonuje dokładnie i metodycznie. Nie jest sprinterem ani maratończykiem, co nie oznacza, że nie potrzebuje ruchu. Labek wymaga sporo aktywnosci i zajęć, które pozwolą mu na realizację potrzeb, wykorzystanie wrodzonych umiejętności i instynktów jak węszenie i tropienie, a następnie aportowanie zdobyczy. Samo bieganie za piłką jedynie pobudzi tego psa, prowadząc do fiksacji. Labrador potrzebuje stałego bliskiego kontaktu z opiekunem, nie jest stworozny do izolacji, a samotność może powodowac u niego frustrację i nadpobudliwość. Idealny opiekun Laba powininen być osobą aktywną i cierpliwą, wyrozumiałą oraz opanowaną. Nie jest to pies dla każdego, wymaga mądrego i konsekwentnego prowadzenia, wczesnego treningu i czasu na wspólne aktywności.Trening laba nie powinien przysporzyć natomiast kłopotu, jako że to ogromny łasuch, który zrobi wszystko za smaczek, trzeba jedynie pracować nad jego koncentracją i opanowaniem emocji.

Zdrowie i pielęgnacja:

Labs nie jest wymagający w pielegnacji, wystarczy regularne szczotkowanie sierści, zwłaszcza w okresie linienia. Rasa ma tendencje do przybierania na wadze i nadwagi – lab jest łakomy i zawsze głodny, co przy deficycie aktywności prowadzi do odkładania się tkanki tłuszczowej. Do najczęściej występujących schorzeń zaliczyć można dysplazję stawu biodrowego i łokciowego, młodzieńcze zapalenie kości, skręt żołądka oraz choroby oczu – jaskrę i kataraktę oraz atrofię siatkówki. Moga także występowac choroby uszu oraz alergie.

[pdf-embedder url=”https://dog.net.pl/wp-content/uploads/2017/10/1221.pdf”]