Maltańczyk

 

Pochodzenie:  Kraje środkowego obszaru Morza Śródziemnego. Patronat: Włochy
Grupa:  9
Sekcja:  1 Bichony i rasy pokrewne
Próby pracy:  Nie
Średnia długość życia:  ok. 13-16 lat
Wysokość:  20-25 cm
Waga:  2-4 kg
Użytkowość:  Pies do towarzystwa
Aktywność:
Podatność na szkolenie:
Zdrowie:
Pielęgnacja:
Towarzyskość:
Dziecko:
Dla alergików: Tak
Przykładowe aktywności: Agility (mini)
Rally-o
Nosework

Historia rasy:

Ten mały biały piesek jest jedną z ras grupy bichonów i także jedną z najstarszych ras w ogóle. Pochodzenie trudno jest jednoznacznie określić, wiadomo jednak, że zamieszkiwały one nadmirskie miasta w basenie morza środziemnego, min w okolicach Malty. Nazwa nie pochodzi jednak od nazwy georaficznej a od semickiego słowa ‚maltat’ które oznacza azyl lub przystań. Przodkowie dzisiejszych maltańczyków zamieszkiwali porty, gdzie polowali na myszy i szczury. Na wyspy brytyjskie maltańczyk trafił ok 55r n.e.wraz z rzymskimi legionistami. W późniejszym okresie stały się stałymi bywalcami dworów królewskich oraz arystokracji i dam z wyższych sfer. Otaczano je kultem i wierzono w uzdrowicielską moc – położone na określonej części ciała miały łagodzić bóle. Populacja maltańczyków znacznie się zwiększyła ok 1800 roku kiedy zaczęły powstawać ich liczne hodowle.

Temperament/charakter:

Maltańczyk to piesek o żywym i radosnym usposobieniu, zawsze wesoly, skory do figli i zabawy, psotny, ruchliwy i energiczny. Jest ciekawski, skrytny i inteligentny. Bardzo serdeczny, towarzyski i przyjacielski, silnie przywiazuje się do opiekuna, nie znosi samotnosci i rozstań, najchętniej cały dzień spędzi w kontakcie ze swoim opiekunem. W stosunku do obcych podchodzi z początkową rezerwą i posiada instynkt stróża choć nigdy nie było to jego rolą. Jest dość szczekliwy kiedy uzna coś za niebezpieczne natychmiast wyraźnie i donośnie to zasygnalizuje. Bardzo lubi być w centrum uwagi i wydarzen, uwielbia pieszczoty, jest oddany i wierny, za opiekunem potrafi dreptac krok w krok.

Potrzeby rasy:

Maltańczyk choc nalezy do psów ozdobnych i towarzystwa nie jest psem kanapowym. W tym małym stworzeniu mieści się sporo energii, którą musi rozładować, najlepiej poprzez wspólne aktywności, zabawę na świeżym powietrzu i ćwiczenia. Nie jest natomiast typem sportowca ani maratończyka. Wystarczy mu umiarkowany, ale urozmaicony spacer. Łatwo przystosowuje się do różnych warunków, jest poręczny i można go zabrać ze soba niemal wszędzie, a pieskowi sprawi ogromną frajdę i będzie najszczęśliwszy móc przebywajac u boku swojego opiekuna. Maltańczyk wymaga wczesnej prawidłowej socjaliacji, nie należy chować go pod kloszem z dala od bodźców, aby nie wyrósł na lękliwego i nerwowego psa. Jest bardzo wrażliwy na ostre traktowanie, ma wrażliwą i delikatną naturę, kiepsko znosi musztrę i krzyk.

Zdrowie i pielęgnacja:

Pielęgnacja maltanczyka bywa kłopotliwa, biała szata wymaga regularnej pielęgnacji, mały piesek szybko się brudzi zwłaszcza przy niekorzystnych waruinkach pogodowych. Wymaga regularnego wyczesywania i strzyżenia – zwłaszcza pieski wystawowe. Jego włos rośnie stale i nie linieje. Szczególnie zadbac trzeba o higienę uszu i oczu. Rasa jest dość zdrowa jednak zdarzają się przypadłości typowe dla małych ras problemy z rzepkami kolanowymi czy martwica kości udowej, częstą przypadłością jest także niedrożność kanalików łzowych.

[pdf-embedder url=”https://dog.net.pl/wp-content/uploads/2017/10/651.pdf”]