Pochodzenie:  Tybet
Grupa:  2
Sekcja:  2.2 Molosy typu górskiego
Próby pracy:  Nie
Średnia długość życia:  12-15 lat
Wysokość:  ok. 60-75 cm
Waga: ok. 50-65 kg
Użytkowość:  pies do towarzystwa i stróżujący
Aktywność:
Podatność na szkolenie:
Zdrowie:
Pielęgnacja:
Towarzyskość:
Dziecko:
Dla alergików:  Tak

Historia rasy:

Mastif Tybetański czyli w oryginale Do-Khyi oznacza psa trzymanego na uwięzi. Ta pierwotna i jedna z najstarszych ras, hodowana była z przeznaczeniem do stróżowania i chronienia domostw i całych wiosek przed wilkami, niedźwiedziami i złodziejami a także transportu ciężkich ładunków. Do Europy pierwsze egzemplarze trafiły w roku 1830, jednak pierwszy miot przyszedł na świat dopiero w roku 1898 w Berlińskim Zoo. Wcześniej przywożone psy, w Tybecie żyjące na wysokości 4tys m nie były w stanie zaaklimatyzować się w nowych warunkach.Wzorzec rasy zatwierdzony został przez Międzynarodową Federację Kynologiczną w 1967r.

Temperament/charakter:

Tybetan jest silnym psem o niezależnej naturze i silnie rozwiniętym instynkcie stróżującym. Cechuje go nieustępliwość, upór, wytrzymałość, czujność i spokój. Jest przy tym inteligentny, opiekuńczy i wrażliwy. Przemieszcza się dość powoli i niezwykle cicho. W stosunku do obcych nieufny i zachowujący dystans. Jest typem myśliciela, lubi analizować sytuację, jest rozważny i opanowany.

Potrzeby rasy:

Mastif tybetański to nie typ sportowca choć jego skoczność potrafi zaskoczyć. Nie wymaga dużej aktywności i nie nadaje się do sportów ekstremalnych. Lubi spacery jest wiec świetnym kompanem dla osób o umiarkowanej aktywności ceniących wypoczynek na powietrzu. Wymaga pewnego siebie i konsekwentnego opiekuna ze względu na swoją niezależną naturę i wrodzony upór.

Zdrowie i pielęgnacja:

Sierść tybetanów jest hypoalergiczna i bezzapachowa. Łatwa w utrzymaniu. Wymaga jednak regularnego szczotkowania w okresie linienia. Mastify to dość zdrowa rasa, sporadycznie chorują na dysplazję stawu biodrowego, choroby powiek oraz tarczycę. Suki tej rasy mają cieczkę tylko raz w roku.