Mops

 

Pochodzenie:  Wielka Brytania
Grupa:  9
Sekcja:  11 Małe molosowate
Próby pracy:  Nie
Średnia długość życia:  ok. 11-13 lat
Wysokość:  25-30 cm
Waga:  6-8 kg
Użytkowość:  Pies do towarzystwa
Aktywność:
Podatność na szkolenie:
Zdrowie:
Pielęgnacja:
Towarzyskość:
Dziecko:
Dla alergików: Nie
Przykładowe aktywności: pływanie
rally-o

Historia rasy:

Za kolebkę tej rasy uważa się Chiny, sądzi się że psy pochodzą z dalekiego Wschodu podobnie jak większość ras o skróconych pyskach. Hodowano je na dworach cesarskich i uważano za bardzo cenne. Do Europy trafiły około XVI wieku wraz z europejskimi kupcami i holenderskimi żeglarzami. Szybko zyskały uznanie i trafiły na dwory królewskie. Swój współczesny wygląd Mops zawdziecza Wielkiej Brytanii gdzie wyodrębniy się dwa typy Mopsa: Morrison w jasnych odcieniach beżu i Willoughby z ciemniejszą sierścią i czarnymi nalotami. Pierwsz Klub rasy powstał w Anglii w 1873roku. Do Polski pierwsze psy tej rasy trafiły na początku XVIII wieku trafiając od razu na dwory arystokracji.

Temperament/charakter:

Mops to pies inteligentny o zrównoważonym temperamencie i wesołym, żywym i pogodnym usposobieniu. Jest pełen życia, serdeczny, łagodny, tolerancyjny i lubi się bawić. Jak większosć psów do towarzystwa kiepsko znosi samotność i brak zainteresowania. Silnie przywiazuje się do swojego opiekuna i rodziny, jest oddany i wierny. Bez problemu akceptuje dzieci oraz inne zwierzęta. Uwielbia głaskanie i pieszczoty. Cechuje go także wrażliwość i uczuciowość.

Potrzeby rasy:

Mopsik mimo swojej specyficznej budowy jest pieskiem żywym, lubi się bawić i potrzebuje wspólnych z opiekunem aktywności. Nie jest psem leniwym ani typem sportowca, wystarczy urozmaicony spacer u boku swojego człowieka, trochę figli i zabawy. Resztę czasu chętnie spędzi w zaciszu domowym na kolanach. Nie powinien być separowany, ponieważ w jego naturze leży prebywanie blisko człowieka. Nie ma dużych wymagan lokalowych, szybko i łatwo adaptuje się do rożnych warunków. Lubi się uczyć i bez probmeu poddaje się treningowi, trzeba jednak uważać na wprowadzane metody szkoleniowe i wystrzegać się ostrego tonu czy podniesionego głosu. Generalnie nie stwarzają problemów wychowawczych, nadają się także dla niedoświadczonych opiekunów.

Zdrowie i pielęgnacja:

Sierść mopsa jest bezproblemowa w pielęgnacji, choć zwykle linieje cały rok. Większej uwagi wymagają fałdy skórne, które trzeba regularnie czyścić-zwłaszcza w upalne dni. Mops jest mało odporny na wysokie temeratury, dość szybko się wówczas męczy, skrócona kufa powoduje problemy z oddychaniem. Rasa ma duże sklonności do chrapania oraz nadwagi. Wystające gałki oczne narażone sa na częstsze podrażnienia, piesek moze cierpień na zespół suchego oka i problemy z powiekami.typowymi schorzeniami są takze: dysplazja stawu biodrowego, dyskopatia czy nawykowe zwichniecie rzepki.

[pdf-embedder url=”https://dog.net.pl/wp-content/uploads/2017/10/2531.pdf”]