Nova Scotia Duck Tolling Retriever

 

Pochodzenie:  Kanada
Grupa:  8
Sekcja:  1 Aportery
Próby pracy:  Tak
Średnia długość życia:  ok. 12-14 lat
Wysokość:  45-51 cm
Waga:  17-23 kg
Użytkowość:  Pies myśliwski na ptactwo, pies rodzinny
Aktywność:
Podatność na szkolenie:
Zdrowie:
Pielęgnacja:
Towarzyskość:
Dziecko:
Dla alergików: Nie
Przykładowe aktywności: Dummy
dogtrekking
pływanie
Mantrailing
agility
Nosework
rally-o
Obedience

Historia rasy:

Rasa pochodzi z prowincji Nowa Szkocja w Kanadzie. Powstała na początku XIX wieku najprawdopodobniej z krzyzowania spanieli, seterów, retrieverów oraz collie. Psa wyhodowano do wypłaszania i wyszukiwania ptactwa wodnego. Na sygnał myśliwego który pozostawał w ukryciu pies rozpoczynal szalenczą zabawę na brzegu zbiornika wodnego, zachecąc i wabiac zaciekawione ptactwo do podejścia na odległość strzału. Po strzale zadaniem psa było zaaportowanie ptaka. Wzorzec rasy opracowany został w 1945 roku, a sama rasa uznana przez FCI w latacg 80tych.

Temperament/charakter:

Toller to pies bradzo inteligentny o żywym i wesołym usposobieniu. Niezwykle wytrwały, silny, zawsze gotowy do pracy, szybko i chętnie się uczy. Ma doskonały węch i wrodzoną pasję do pracy, aportowania i tropienia. Jest też świetnym pływakiem. Toller jest bardzo towarzyski, chętnie sie bawi, jest energiczny, zwinny, szybki i ruchliwy. W stosunku do nieznajomych osób Toller nie jest tak wylewny jak golden czy labrador, do obcych osób podchodzi z rezerwą, jednak nie jest to typowy pies jednego wlasciciela. Uwielbia dzieci ichetnie przebywa w ich towarzystwie. Toller mimo że jest psem czujnym, raczej nie nadaje się na stróża, niewiele szczeka

Potrzeby rasy:

Toller jest psem pracującym, nie znosi bezczynności, najlepiej czuje się prowadząc aktywny tryb życia u boku lubiącej sporty osoby lub rodziny. Będzie idealnym kompanem na wszelakie wycieczki i wypady do lasu czy nad wodę. Oprócz zajęć fizycznych wymaga także odpowiedniej pracy i stymulacji umysłowej. Świetnie sprawdzi się w wielu dyscyplinach psich sportów jak agility, rall-o i obedience, flyball, frisbee, dummy itp. Zróżniocwane zadania i urozmaicone aktywności pozwolą spożytkować egergię i wykorzystać potencjał tego psa. Toller wymaga spokojnego i konsekwentego prowadzenia oraz urozmaicone treningu, monotonne zajęcia szybko go znudzą. Opiekun nie powinien stosować presji i form przumusu, w przeciwnym razie wrazliwy Toller może zamknąć się w sobie i wycofac.

Zdrowie i pielęgnacja:

Bujna sierść Tollera wymaga regularnego szczotkowania, zwłaszcza w okresie linienia.Nie wmaga jednak skomplikowanych zabiegow pielęgnacyjnych, szta szybko schnie, nie filcuje się i nie wymaga strzyżenia. Rasa jest na ogol zdrowa, jednak mogą zdarzać się przypadki dysplazji stanu biodrowego i łokciowego, niedoczynność tarczycy oraz choroby oczu. Notuje się także rpzypadki chorób aautoimmunologicznych jak choroba Addisona.

[pdf-embedder url=”https://dog.net.pl/wp-content/uploads/2017/10/3121.pdf”]