Nowofundland

 

Pochodzenie:  Kanada
Grupa:  2
Sekcja:  2.2 molosy typu górskiego
Próby pracy:  Nie
Średnia długość życia:  8-10 lat
Wysokość:  65-70cm
Waga:  55-70kg
Użytkowość:  pies pociągowy do ciężkich ładunków i aporter z wody
Aktywność:
Podatność na szkolenie:
Zdrowie:
Pielęgnacja:
Towarzyskość:
Dziecko:
Dla alergików:  Nie

Historia rasy:

Rasa powstała w Nowej Fundlandii w wyniku krzyżowania miejscowych psów z psami przywiezionymi ok XII w. przez Wikingów do polowania na niedźwiedzie. Bezpośrednim przodkiem rasy był wymarły już pies św.Jana. Rasa ostatecznie ukształtowała się ok XVII wieku. Pierwotnie psy te wykorzystywane były do pracy w wodzie, jako ratownicy, aportery oraz psy pociągowe do transportowania ciężkich ładunków i wyciągania sieci rybackich. Aktualnie Nowofundland to popularny pies ratowniczy i rodzinny.

Temperament/charakter:

Nufinek to pies charakteryzujący się niezwykłą łagodnością i życzliwym nastawieniem do świata. Jest psem pogodnym, cierpliwym, pełnym godności, inteligentnym i podatnym na szkolenie. Nie przejawiają agresji i rzadko szczeka, nieznajomych potrafi trzymać na odległość. Niufki są opiekuńcze i troskliwe, lojalne i bardzo oddane. Potrzebują towarzystwa ludzi

Potrzeby rasy:

Nowofundland potrzebuje umiarkowanej aktywności, wymaga stałej dziennej dawki ruchu, ale nie jest psem do sportów wyczynowych. Uwielbia wodę, świetnie pływa i chętnie oddaje się tej aktywności. Bardzo lubi spędzać czas w domu z rodziną, kiepsko znosi odosobnienie. Trening Niufinka trzeba zacząć wcześnie, idealny opiekun powinien być pewny siebie, konsekwentny i zdecydowany a szkolenie spokojne i wyważone – Niufki są bardzo wrażliwe na ton głosu.

Zdrowie i pielęgnacja:

Nowofundland ma sierść nieprzemakalną z obfitym podszerstkiem. Jest odporny na warunki atmosferyczne i wilgoć. Wymaga regularnej najlepiej codziennej pielęgnacji – szczotkowania zwłaszcza w okresie linienia. Do najczęstszych problemów zdrowotnych zalicza się dysplazje stawów biodrowych i łokciowych, kamienie w pęcherzu moczowym, oraz genetyczne zwężenie aorty (SAS). Z uwagi na nieposkromiony apetyt Niufinki mają skłonność do nadwagi. Kiepsko znoszą wysokie temperatury, trzeba zatem pamiętać o odpowiednio zacienione i chłodne miejsce do wypoczynku.

[pdf-embedder url=”https://dog.net.pl/wp-content/uploads/2017/10/501.pdf”]