OWCZAREK AUSTRALIJSKI – KELPIE

 

Pochodzenie:  Australia
Grupa:  1
Sekcja:  1 – psy pasterskie
Próby pracy:  TAK
Średnia długość życia:  ok. 13-14 lat
Wysokość:  43-51 cm
Waga:  14-21 kg
Użytkowość:  owczarek
Aktywność:
Podatność na szkolenie:
Zdrowie:
Pielęgnacja:
Towarzyskość:
Dziecko:
Dla alergików: Nie
Przykładowe aktywności: OBI
Rally – o,
Agility,
Treibball,
Frisbee

Historia rasy:

Kelpie jest jedną z trzech australijskich ras pasterskich,obok australian cattle dog i australian shepherd. Nazwa rasy pochodzi od imienia suki, która dala początek rasie. Rasa swój początek wzięła od owczarków szkockich i angielskich, które przybyły na kontynent Australijski około polowy XIX wieku wraz z kolonizatorami. Rozległe tereny i dość trudne warunki klimatyczne panujące w Australii wymuszały poszukiwanie psów odpornych, wytrwałych i silnych o silnym instynkcie pasterskim, jako że miały pracować przy zaganianiu stad owiec.Znacznie później z rasy wyhodowanej do pracy wyodrębniła się także linia wystawowa, o nieco innej budowie i niższa niż Kelpie pracujące. Do dziś w Australii Kelpie rejestrowane są w dwóch organizacjach: Working Kelpie Council, która nie zezwala na wystawianie psów użytkowych oraz australijski związek kynologiczny, który z kolei nie dopuszcza do wystaw linii psów pracujących.W Polsce rasa nie zyskała zbyt dużej popularności i do dziś mamy ich niewiele.

Temperament/charakter:

Kelpie to pies o niezwykle rozwiniętym instynkcie pasterskim i dość dużym temperamencie. Jest inteligentny, samodzielny i jak na owczarka dość niezależny, co wynika z warunków jego pracy i sposobu wykonywania zadań. To pies który samodzielnie potrafi zaplanować swoje działania i pracować na własna łapę. Jest psem który w pracy silnie wpatruje się w zwierzęta, podobnie jak Border Collie. Owczarek australijski uczy się chętnie i szybko, jest towarzyski, wierny i przywiązany do swojego opiekuna.

Potrzeby rasy:

Kelpie potrzebuje zajęcia, zarówno fizycznego jak umysłowego. Zwłaszcza linie użytkowe nie znoszą bezczynności, a znudzone mogą wykazywać zachowania niszczycielskie. Ten pies potrzebuje wyzwań i urozmaicenia by zaspokoić swoje potrzeby i spożytkować niewyczerpane pokłady energii. Świetnie sprawdzi się jako pies sportowy w takich dziedzinach jak agility, treibball czy obedience. Łatwo i szybko się uczy i raczej nie stwarza problemów wychowawczych, pod warunkiem, że opiekun zadba o odpowiedni poziom i jakość aktywności.Mimo swojej wszechstronności Kelpie nie nadaje się na stróża i nie będzie dobrze znosił długich samotnie spędzonych godzin.

Zdrowie i pielęgnacja:

Rasa jest wyjątkowo zdrowa, odporna i długowieczna. Kelpie rzadko choruje, a jeżeli już zdarzą się jakies przypadłości to są to najczęściej: dysplazja stawów, problemy z rzepką lub choroby oczu. W pielęgnacji Kelpie jest bezproblemowy, krótka i przylegająca szata nie wymaga długich i czasochłonnych zabiegów.Wystarczy regularne wyczesywanie – zwłaszcza w okresie linienia.

[pdf-embedder url=”https://dog.net.pl/wp-content/uploads/2017/10/2931-1.pdf”]