OWCZAREK AUSTRALIJSKI (TYP AMERYKAŃSKI)
Historia rasy:
Najbardziej prawdopodobna historia powstania rasy związana jest z owczarzami i osadnikami, którzy na tereny dzisiejszych Stanów Zjednoczonych przybywali ok. XVII wieku. Psy powstały w wyniku krzyżowania owczarków, które przybyły wraz z osadnikami, z lokalnymi psami zachodniej Ameryki Północnej. Celem krzyżowania tych psów było stworzenie użytkowego psa pasterskiego, który jednocześnie będzie chronił przed dzikimi zwierzętami i pełnił funkcje stróża. Nazwa rasy najpewniej związana jest z baskijskimi owczarzami, którzy przybyli do Ameryki z Australii.rasa została spopularyzowana jednak dopiero po II wojnie światowej. W 1957roku powstał klub rasy- Australian Shepherd Club of America (ASCA), a w 1966 roku International Australian Shepherd Association (IASA). Wzorzec rasy zatwierdzony został w roku 1977.
Temperament/charakter:
Aussie to bardzo aktywny i żywiołowy pies zarówno w linii użytkowej jak i wystawowej. Niezwykle chętny do współpracy z człowiekiem, bystry, inteligentny i bardzo podatny na szkolenie. Jest towarzyski i dobrze sprawdza się jako towarzysz dzieci.Bywa natomiast nieufny wobec obcych, lecz nie jest strachliwy.Pies ten obdarzony jest silnym instynktem pasterskim i strużującym, jest dynamiczny i wytrzymały a przy tym łagodny i opanowany. Może bywać szczekliwy oraz wykazywać tendencje do ucieczek – zwłaszcza w sytuacji gdy pozostawiony sam sobie będzie znudzony i sfrustrowany.
Potrzeby rasy:
Owczarek australijski nie jest psem dla osoby ceniącej leniwy wypoczynek. Jego zamiłowanie do współpracy i aktywność oraz wszechstronność i chęć uczenia się powoduje, że jest to rasa która doskonale sprawdzi się w przeróżnych dyscyplinach sportowych jak agility, flyball, frisbee, obedience czy treibball. Niespełniony Aussie może wykazywać zachowania destrukcyjne. Z całą pewnością nie jest to pies, któremu wystarczy długi spacer na smyczy. Australijczyk potrzebuje zajęcia, musi pracować i wymaga urozmaiconego treningu. W szkoleniu jest niewymagający, bardzo szybko się uczy, nie będzie jednak dobrze tolerował twardej ręki ani metod szkoleniowych opartych na przymusie. Jako pies towarzyski nie nadaje się do kojca ani dla osób zapracowanych którzy nie będą w stanie poświęcić psu wystarczającej ilości czasu i uwagi.
Zdrowie i pielęgnacja:
Aussie to wytrzymała i raczej długowieczna rasa. Do najczęstszych schorzeń można zaliczyć dysplazję biodrową i łokciową, CEA (collie eye anomaly), zaćmę, epilepsję oraz nadwrażliwość na niektóre leki (mutacja w genie MDR1). Pielęgnacja australijczyka nie jest skomplikowana i wymagająca, mimo dość obfitej sierści wystarczy regularne jej wyczesywanie i okresowe kąpiele.
[pdf-embedder url=”https://dog.net.pl/wp-content/uploads/2017/10/3421-1.pdf”]