Owczarek francuski – Briard

 

Pochodzenie:  Francja
Grupa:  1
Sekcja:  1 psy pasterskie (owczarskie)
Próby pracy:  Tak
Średnia długość życia:  10-12 lat
Wysokość:  ok. 60-65cm
Waga:  ok. 30-35 kg
Użytkowość:  owczarek i pies strożujący
Aktywność:
Podatność na szkolenie:
Zdrowie:
Pielęgnacja:
Towarzyskość:
Dziecko:
Dla alergików: Nie
Przykładowe aktywności: pływanie
agility
rally-o
treibball
dogtrekking
nosework
canicross

Historia rasy:

Briard jest jedną z najstraszych ras francuskich. Rasa znana wczesniej pod nazwą francuski owczarek nizinny. Pierwszy opis rsy pojawił się w 1809roku w „Księdze Rolniczej” księdza Rozier’a. Pies hodowany był pierwotnie do stróżowania i zaganiania stad. Podczas wojny briardy wykorzystywane były także jako psy ratownicze i łącznikowe.

Temperament/charakter:

Briard to pies zrównoważony, opanowany, posłuszny oraz inteligentny. Jest nieustraszony i nie wykazuje tendencji do agresji ani lękliwości. Cechuje go gotowość do pracy, wierność, lojalność i opiekuńczość. Jest psem sprytnym, zwinnym i ruchliwym. Przywiazanym do opiekuna, o żywym, wesołym i towarzyskim usposobieniu. Bywa uparty zwłaszcza niewłaściwie prowadzony oraz wrażliwy.Obdarzony jest silnym instynktem pasterskim i obronnym.

Potrzeby rasy:

Briard jako pies pasterski z instynktem pilnowania stada we krwi potrzebuje zajęcia oraz ruchu. Świetnie czuje się w takich aktywnościach jak pływanie, aportowanie i bieganie. Ze względu na swój charakter, precyspozycje i potrzeby nie jest psem dla każdego Jest dość łatwy w treningu jednak bywa uparty i wrażliwy, dlatego wymaga opanowanego i konsekwentnego opiekuna, który będzie postępował z nim łagodnie, ale stanowczo. Nie powinien być izolowany, ze względu na potrzebę stałej i bliskiej obecności opiekuna.

Zdrowie i pielęgnacja:

rasa jest dość wymagająca w pielęgnacji ze względu na długą sierść. Aby utrzymać włos w odpowiedniej kondycji konieczne jest regularne i systematyczne jej szczotkowanie i wyczesywanie. Briardy cieszą się dobrym zdrowiem choć oczywiście mogą mieć predyspozycje do niektórych chorób np. dysplazji stawu biodrowego czy skrętu żołądka.

[pdf-embedder url=”https://dog.net.pl/wp-content/uploads/2017/10/1131.pdf”]