Owczarek niemiecki

 

Pochodzenie:  Niemcy
Grupa:  1
Sekcja:  1 psy pasterskie (owczarskie)
Próby pracy:  Tak
Średnia długość życia:  9-15 lat
Wysokość:  55-65 cm
Waga:  30-35 kg
Użytkowość:  wszechstronny pies użytkowy, pasterski i służbowy
Aktywność:
Podatność na szkolenie:
Zdrowie:
Pielęgnacja:
Towarzyskość:
Dziecko:
Dla alergików: Nie
Przykładowe aktywności: OBI
mondioring
rally-o
agility
mantrailing
treibball
nosework
IPO
dogtrekking
pływanie

Historia rasy:

Owczarek Niemiecki to rasa stosunkowo młoda. Po raz pierwszy wzorzec rasy został przyjęty w 1899 roku we Frankfurcie nad Menem. Celem hodowli tych psów było uzyskanie doskonałego psa użytkowego. Dzis jest to jedna z najpopularniejszych ras, zaliczana do psów obronnych. Z powodzeniem wykorzystywana jako pies służbowy w policji, służbach granicznych i celnych, stróż oraz pies przewodnik. Owczarek Niemiecki stał się takze wzorcem do tworzenia nowych ras takich jak: Wilczak Czechosłowacki, Wilczak Saarlosa czy Owczarek Shiloh. Aktualnie wystepują dwie odmiany – krótko i dlugowłosa przy czym wzorzec Owczarka dlugowłosego został zatwierdzony dopiero w 2010 roku, nadajac mu jednocześnie status odrębnej odmiany oraz tym samym wszelkie prawa wystawiowe i hodowlane od stycznia 2011r.

Temperament/charakter:

Onek to pies pewny siebie, odważny o twardym charakterze i wytrzymały. Inteligentny, czujny, opanowany i zrównoważony. Jest świetnym obrońcą i stróżem oraz psem do towarzystwa. Opiekuńczy i tolerancyjny wobec domowników, jednak nieufny i ostrożny wobec obcych. Lubi wykonywać zadania i współpracować, szybko i chętnie się uczy, jest posłuszny, karny i lojalny. Zle wychowany lub nieodpowiednio socjalizowany bywa lękliwy, co może skutkować pojawieniem się zachowań agresywnych. Coraz częściej przedstawiciele tej rasy przejawiają rózne problemy natury behawioralnej, co związane jest z hodowlą nastawioną głównie na eksterier, a nie cechy psychiczne.

Potrzeby rasy:

Owczarek Niemiecki to pies który, lubi aktywny tryb życia, potrzebuje dużo ruchu i zajęć w tym także pracy umysłowej. Uwielbia zabawy na świeżym powietrzu, towarzystwo swojego opiekuna i rodziny, nie powinny zatem pozostawać w izolacji przez dłuższy czas. ONek najlepiej sprawdzi się jako kompan osoby pewnej siebie, opanowanej, konsekwentnej i aktywnej. Z uwagi na to, że jest to pies posłuszny i chętny do nauki, trening nie stwarza wiekszych problemow. ONek świetnie sprawdzi się w dyscyplinach sportowych takich jak Obedience, Rally-o, nosework czy mantrailing. Z powodzeniem może brać udział w zajęciach agility i treibball.

Zdrowie i pielęgnacja:

ONki występują w dwóch odmianach okrywy włosowej – krótko i długowłosej, jednak pielegnacja nie stwarza wiekszych problemów, poza okresem linienia. Dzisiejsze ONki coraz częsciej cierpią na dysplazję stawów biodrowych i łokciowych oraz krzywiznę. Do częściej występujących schorzeń mozna takze zaliczyć skręty żołądka, zmiany alergiczne oraz nowotwory.

[pdf-embedder url=”https://dog.net.pl/wp-content/uploads/2017/10/1661.pdf”]