Owczarek południoworosyjski – Jużak

 

Pochodzenie:  Rosja
Grupa:  1
Sekcja:  1 psy pasterskie (owczarskie)
Próby pracy:  Nie
Średnia długość życia:  ok. 10 lat
Wysokość:  62-66 cm
Waga:  48-50 kg
Użytkowość:  pies owczarski
Aktywność:
Podatność na szkolenie:
Zdrowie:
Pielęgnacja:
Towarzyskość:
Dziecko:
Dla alergików: Nie
Przykładowe aktywności: dogtrekking
rally-o
treibball
mantrailing
nosework

Historia rasy:

Jużak to stara rasa mająca swoje korzenie na Ukrainy (w rejonie Półwyspu Krymskiego), której przodkami były duże pasterskie psy stróżujące. Kiedy zaczęto je sprowadzać do Rosji selekcja była prowadzona pod kątem uzyskania silnych, dużych i odpornych psów, które będa w stanie bronić stada przed drapieżnikami. Do puli genów dodano Owczakra kaukaskiego, borzoja oraz komondora.Po raz pierwszy na wystawie Jużaki pojawiły się w 1900r w Paryżu. Rasa niemal wyginęła w czasach rewolucji bolszewickiej i II wojny światowej, jednak udało się ją odrodzić a wzorzec uznany został przez FCI w 1996r.

Temperament/charakter:

Pies o zrównoważonym temperamencie i wysokiej pobudliwości, pewny siebie, bardzo czujny i inteligentny a także aktywny, chętny do pracy i szybko się uczy. Jest psem krzepkim, niewymagającym, odpornym i szybko przystosowujacym się do różnych warunków klimatycznych. Usposobienie ma żywe oraz bardzo silnie rozwinięty instynkt pasterski oraz stróżujący. Jest nieufny wobec obcych, ich obecność zaznacza szczekaniem, a w sytuacji zagrożenia reaguje szybko i bez wyraznego ostrzeżenia. Cechuje go odwaga, cięty charakter, duża samodzielność i nieustępliwość.

Potrzeby rasy:

Nie jest to rasa dla niedoświadczonych opiekunów. Jużak wymaga konsekwentnego prowadzenia, opanowania i spokoju, treningu opartego na zaufaniu, bez podnoszenia głosu i krzyków czy przemocy. Wymaga stanowczego prowadzenia i właściwej wczesnej socjalizacji, ze względu na swoją dużą niezależność, samodzielność w działaniu i silny, nieprzejednany charakter. Nie powinny być zamykane na małej przestrzeni ani izolowane.

Zdrowie i pielęgnacja:

sierść Jużaka wymaga regularnej pielęgnacji, szczotkowania i wycesywania gdyż ma tendencję do kołtunienia i znacznego filcowania. Rasa jest bardzo zdrowa i odporna, sporadycznie mogą się zdarzyć przypadki zachorowania na dysplazję stawu biodrowego oraz alergie skórne.

[pdf-embedder url=”https://dog.net.pl/wp-content/uploads/2017/10/3261.pdf”]