Owczarek staroangielski – Bobtail

 

Pochodzenie:  Wielka Brytania
Grupa:  1
Sekcja:  1 psy pasterskie (owczarskie)
Próby pracy:  Nie
Średnia długość życia:  10-12 lat
Wysokość:  51-61 cm
Waga:  30-40 kg
Użytkowość:  pies pasterski
Aktywność:
Podatność na szkolenie:
Zdrowie:
Pielęgnacja:
Towarzyskość:
Dziecko:
Dla alergików: Nie
Przykładowe aktywności: dogtrekking
rally-o
agility
treibball
nosework

Historia rasy:

Bobtail znaczy „obcięty ogon”. Rasa została ukształtowana z krzyżówki Bearded Collie i Owczarków Szkockich Collie. Wśród jego przodków wymienia się także psy owczarskie Europy kontynentalnej jak polskiego PONa, briarda czy owczarka rosyjskiego. Psy te używane byly do pilnowania i zaganiania owiec. Po raz pierwszy Bobtail został zaprezentowany na wystawie w Birmingham w 1873 roku, a pierwszy wzorzec oraz klub hodowców rasy powstał w roku 1888. Do Polski pierwszy przedstawiciel tej rasy trafił w roku 1978.

Temperament/charakter:

Bobtail to pies o niezwykle łagodnym temperamencie, bardzo towarzyski, wesoły, oddany i silnie przywiązany do opiekuna. Ze względu na swoją opiekuńczą naturę Amerykanie nazwali go „Nanny- dog” czyli psia niania. Ma silnie rozwinięty instynkt stróżujący, do obcych podchodzi z dystansem a ich obecność obwieszcza oszczekiwaniem. Bobtaila cechuje inteligencja i upór, to pies ciekawski, któy szybko się uczy. Ze względu na swoją cieprliwość dobrze sprawdza się w kontaktach z dziećmi, które ma tendencje pilnować i delikatnie dyscyplinować. Jest psem godnym zaufania, posłysznym, spokojnym i odważnym.

Potrzeby rasy:

Bobtail to pies, który nie wymaga bardzo dużej aktywności ani sportowgo trybu życia, jednak codzienna dawka ruchu jest konieczna. Najlepiej sprawdzi się u boku aktywnego piechura. Ze wgzlędu na swoje usposobienie nie powinien zostawać na dlugie godziny pozostawiony sam, ten pies potrzebuje towarzystwa człowieka i w jego obecności czuje się najlepiej. Powinien być wcześnie socjalizowany i konsekwentnie prowadzony, ponieważ ma dość upartą naturę. Ćwiczenia powinny byc uromaicone i ciekawe, „Bobek” nie lubi bowiem monotonii. Dobrze sprawdza się w aktywnościach takich jak agility.

Zdrowie i pielęgnacja:

Sierść Bobtaila wymaga niemało pracy, aby była utrzymana w należytym porządku wymaga czasochłonnych zabiegów, wyczesywania, kąpieli i dokładnego suszenia w przeciwnymr azie włos ma tendencję do kołtunienia i filcowania. Bobtail to rasa na ogół zdrowa i wytrzymała. Może jednak mieć tendencje do schorzeń typowych dla dużych ras jak dysplazja stawu biodrowego czy skręt żołądka.Zdarzają się także dziedziczne choroby oczu oraz choroby autoimmunologiczne.

[pdf-embedder url=”https://dog.net.pl/wp-content/uploads/2017/10/161.pdf”]